Partner serwisu Visa dla biznesu

KNF z kontrolą w mBanku

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#KNF#mBank
Opublikowano: 8 października 2018, 12:22 Aktualizacja: 5 maja 2019, 21:33

Komisja Nadzoru Finansowego rozpoczęła kontrolę w mBanku. Niewykluczone, że sprawa dotyczy działalności banku jako depozytariusza.

O sprawie pisze Business Insider. Informację potwierdza rzecznik prasowy mBanku, Krzysztof Olszewski. Oficjalnie nie wiadomo czego dotyczy kontrola, ale BI przypuszcza, że może to być związane z działalnością banku jako depozytariusza. Serwis przypomina, że mBank był lub wciąż jest depozytariuszem wielu krajowych funduszy.

mBank nie wywiązywał się ze swoich zadań jako depozytariusz?

KNF także potwierdza, że kontrola w mBanku faktycznie ma miejsce, ale nie zdradza więcej szczegółów tłumacząc się tajemnicą zawodową. Kontrola ma potrwać 86 dni.

Bank jako depozytariusz pełni bardzo istotną rolę – to on prowadzi rachunek, na który trafiają wpłaty klientów kupujących certyfikaty i jednostki funduszy. W takiej sytuacji bank także kontroluje i zarządza aktywami funduszu. Co więcej jednym z obowiązków depozytariusza jest także wycena wartości aktywów netto funduszy. Bank depozytariusz musi zapewnić żeby taka wycena była obliczana zgodnie z prawem i statusem funduszu.

Jeżeli kontrola KNF faktycznie dotyczy tego zagadnienia, to warto przypomnieć o niedawnej decyzji nadzoru. We wrześniu KNF nałożył 5 mln złotych kary na Raiffeisen Bank Polska – właśnie ze względu na niewywiązywanie się zadań banku jako depozytariusza.

W nawiązaniu do samego mBanku można wspomnieć o niedawnym porozumieniu z Allegro, dzięki któremu sprzedawcy korzystający z platformy mogą się ubiegać o kredyt w kwocie nawet 100 tys. zł. Decyzja o przyznaniu pożyczki ma być podejmowana w maksymalnie 3 minuty. Oferta skierowana jest do drobnych sprzedawców Allegro, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

knf-kontrola-mbanku