Partner serwisu Visa dla biznesu

KNF zakazał działalności spółce Homepay IP

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#KNF
Opublikowano: 5 marca 2019, 15:51 Aktualizacja: 7 maja 2019, 15:12

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zakazała wykonywania działalności spółce Homepay IP z siedzibą w Warszawie. Chodzi o świadczenie usług płatniczych w charakterze biura usług płatniczych.

KNF zakazał działalności spółce Homepay IP

– Homepay IP występowała w roli agenta spółki Homepay sp. z o.o. – biura usług płatniczych, względem którego Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 10 kwietnia 2018 r. podjęła decyzję o zakazie wykonywania działalności w charakterze biura usług płatniczych – czytamy na stronie KNF.

Homepay IP z zakazem działalności od KNF

Homepay to platforma realizująca płatności za pomocą szybkich przelewów, IVR Premium (płatność za pomocą połączenia telefonicznego), czy SMS Premium. Problemy firmy zaczęły się w marcu zeszłego roku. kiedy spółka znalazła się na liście ostrzeżeń publicznych KNF. Klienci skarżyli się na problemy z działaniem serwisu – przede wszystkim na brak realizacji zleconych przelewów. Następnie nadzorca zakazał Homepay wykonywania działalności w charakterze biura usług płatniczych (BUP). Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Teraz biorąc pod uwagę „całokształt okoliczności” KNF stwierdził, że działalność regulowana Homepay IP w zakresie świadczenia usług płatniczych (jako BUP) jest wykonywana z istotnym naruszeniem przepisów o usługach płatniczych.

– Komisja stwierdziła rażące naruszenie wynikających z przepisów ustawy obowiązków związanych z prowadzeniem działalności w charakterze biura usług płatniczych m.in. wobec niezrealizowania przez Stronę obowiązków informacyjnych, o których mowa w art. 128 ust. 1 pkt 1) ustawy o usługach płatniczych, tj. nieprzekazania informacji o transakcjach płatniczych wykonanych w I kwartale 2018 r. Strona nie wykonała wymienionych obowiązków informacyjnych także w odniesieniu do II i III kwartału 2018 r. W niniejszym przypadku przepisy prawa zostały naruszone w sposób ewidentny, zaś naruszenia dokonane przez Stronę zostały przez Komisję Nadzoru Finansowego zakwalifikowane jako rażące – czytamy w komunikacie KNF.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

knf-zakazal-dzialalnosci-spolce-homepay