Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej ogłosił przetarg na wdrożenie nowego systemu pobierania opłat za przejazdy. W mieście ma pojawić się 161 nowych kasowników mobilnych, które umożliwią zapisywanie biletów na karcie płatniczej – w tym także na jej cyfrowym odpowiedniku w smartfonie lub w zegarku. Nie będzie konieczności drukowania papierowego biletu.

Nowy system biletowy w Bielsku-Białej

Kasowniki mają umożliwiać kupowanie biletów jednorazowych oraz czasowych (w przyszłości mogą pojawić się także okresowe) . Za ich pomocą urządzeń pasażer będzie mógł także sprawdzić informacje o ważnych biletach, które zapisał na swojej karcie płatniczej. Dodatkowo w ramach przetargu kontrolerzy mają otrzymać specjalne czytniki, dzięki którym będą mogli sprawdzać ważność biletów. Szczegółowe warunki przetargu na nowy system biletowy w Bielsku-Białej można znaleźć tutaj.

Tym samym Bielsko-Biała dołączy do takich miast jak Wrocław, Bydgoszcz, czy Gdańsk, które podobne systemy wdrożyły już jakiś czas temu. Od początku bieżącego roku bilety na karcie płatniczej mogą zapisywać także mieszkańcy Olsztyna.

W niektórych polskich miastach pilotażowo pojawia się także taryfa przystankowa. To rozwiązanie umożliwiające płatność tylko za liczbę faktycznie przejechanych przystanków. Dodatkowo system sam wybierze najkorzystniejszą taryfę dla pasażera. Podobny rodzaj poboru opłat za przejazdy funkcjonuje m.in. w Londynie.

W Polsce taryfę przystankową testuje między innymi Rzeszów. Z kolei Tychy były pierwszym miastem w naszym kraju, które wdrożyło nowoczesny system biletowy na większą skalę.