Korea Południowa to trzeci największy rynek kryptowalut na świecie – po USA i Japonii. Teraz rząd w Seulu będzie mógł skuteczniej monitorować transakcje zachodzące na rynku i ograniczyć działalność podejrzanych handlarzy walut wirtualnych.

Czytaj także: Bank zamknął konto za handel kryptowalutami. Bitcoin jest nielegalny?

Kurs Bitcoina – czy decyzje w Korei nim zachwieją?

Co oznaczają nowe regulacje? Transakcje walutami wirtualnymi będą dozwolone tylko po zweryfikowaniu posiadacza konta. Wprowadzenie tych zmian postulowało koreańskie stowarzyszenie technologii blockchain – Korea Blockchain Industry Association.

Eliminacja szarej strefy to jeden aspekt, ale kolejnym jest przeciwdziałanie atakom z Korei Północnej. Reżim Kim Dzong Una wziął sobie na cel Bitcoina i pozostałe kryptowaluty – szczególnie zagrożone mają być właśnie giełdy na południe od Pjongjangu. Wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji tożsamości posiadaczy kont walut wirtualnych ma ograniczyć zapędy sąsiadów z Północy. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym tekście – Bitcoin na celowniku hakerów z Korei Północnej.

Po ogłoszeniu nowych przepisów w Korei Południowej kurs BTC spadł o około 12% – z poziomu ponad 15 tysięcy USD do 13,600 USD według Coindesk. Natomiast kurs Ethereum poszedł w dół o około 8%.

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Wall Street Journal rząd w Seulu rozważa także całkowitą likwidację giełd kryptowalut – idąc śladem Chin. Nie wiadomo jednak kiedy taka decyzja mogłaby zostać podjęta. Z dziennikarskiego obowiązku warto przypomnieć, że po tym jak Chiny zamknęły giełdy kryptowalut 3 miesiące temu, cena BTC w pewnym momencie wzrosła o ponad 300%.

Czytaj także: Czy to koniec giełd Bitcoina w Chinach? Kryptowaluty w cieniu polityki

Warto też przypomnieć o planach polskiego Ministerstwa Finansów, które także zamierza ograniczyć anonimowość posiadaczy BTC. Chodzi o wdrożenie unijnej dyrektywy AMLD IV. Dla osób z branży ta informacja nie jest żadną sensacją. Prace resortu finansów mają związek z wytycznymi Komisji Europejskiej, z lipca 2016 roku. Zgodnie z zaleceniami KE giełdy kryptowalut mają wprowadzić identyfikację swoich użytkowników. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Posiadacze Bitcoina już nie będą anonimowi.