25 kwietnia 2019, 09:00:Kongres Profesjonalistów Public Relations - Bristol Tradition & Luxury Hotel, Mikołaja Kopernika 12, 35-069 Rzeszów

Ile kosztuje ładowanie smartfona przez cały rok?

Ile kosztuje całoroczne ładowanie smartfona? Kwota może Was zdziwić

Zastanawialiście się kiedyś ile kosztuje całoroczne ładowanie smartfona i ile prądu zużywa nasz telefon w ciągu 12 miesięcy? Wyniki mogą być nieco zaskakujące. Okazuje się, że ładowanie smartfona przez cały rok to wydatek rzędu 5 złotych.

Ładowanie smartfona przez rok pochłania średnio 7kWh, a ładowarka pozostawiona przez 24 godziny w gniazdku elektrycznym w skali roku zużyje 1,5 kWh – takie wyliczenia w 2016 roku przedstawił serwis AntyRadio. Na potrzeby wyliczeń przyjęto, że średnia pojemność baterii smartfona to 3000 mAh.

Niecałe 5 zł- tyle kosztuje ładowanie smartfona

Korzystając ze strony CenaPrądu.pl postanowiliśmy policzyć ile kosztuje ładowanie i korzystanie ze smartfona w 2019 roku. Oczywiście ostateczny koszt zależy od tego, z usług jakich operatorów i sprzedawców korzystamy. Przyjmijmy, że sprzedawcą energii elektrycznej jest firma innogy, a dostawcą PGE (to jeden z droższych wariantów) – w takim wypadku 1 kWh to wydatek rzędu 0,66 zł. Oznacza to, że 7 kWh w skali roku pochłania 4,62 zł z naszego budżetu. Nie jest to wydatek, który będzie spędzał nam sen z powiek.

Jeszcze mniej wydamy pozostawiając ładowarkę przez 24h w gniazdku – wtedy rocznie z naszego portfela zniknie 0,99 PLN. Czy zatem dyskusja o kosztach ładowania smartfona jest w ogóle warta naszego czasu? Raczej nie. Chyba, że spojrzymy na to pod kątem ochrony środowiska i tego, aby oszczędzać tyle prądu ile tylko się da.

Nie jest to jednak łatwe przy tak niskich kwotach. Ciężko się zmotywować, aby codziennie odłączać dziesiątki urządzeń z prądu, czy też wyłączać listwy, gdy nie zaoszczędzimy w ten sposób fortuny. Z drugiej strony jeśli zbierzemy do kupy wszystkie urządzenia pobierające prąd – smartfona, komputer, konsolę do gier, telewizor, mikrofalówkę, pralkę, lodówkę, czy kuchenkę elektryczną, to kwota może zrobić się już bardziej odczuwalna.

/Rafał Tomaszewski