22 lutego 2018, 09:00:Big Data Tech Warsaw 2018 - Airport Hotel Okęcie, ul. 17 Stycznia 24, 02-146 Warszawa, Polska

KRACK atakuje sieci Wifi – oto co musisz wiedzieć

Grafika - Atak KRACK

Na początku zeszłego tygodnia pojawiły się raporty dotyczące szyfrowania sieci WiFi podatnych na ataki. Jak donoszą eksperci, w zabezpieczeniach szyfrowania WPA2 powstała luka, która pozwala na ponowne użycie niektórych kluczy kryptograficznych, zamiast je zablokować.

Belgijski zespół badawczy nadał atakowi nazwę „KRACK”. Komu i jak zagraża „KRACK”? O tym przeczytacie w poniższym tekście.

Czytaj także: Revolut poszerza ofertę. Teraz w aplikacji ubezpieczycie smartfona

Jak działa „KRACK”?

Zagrożone są wszystkie urządzenia łączące się z sieciami WiFi przy użyciu szyfrowania WPA2. Luka pozwala potencjalnemu „napastnikowi” uzyskać dostęp do sieci WiFi, a w najgorszym przypadku manipulować przesyłanymi danymi. Dla przykładu mógłby on zastąpić legalnie ściągane pliki złośliwym oprogramowaniem, co mogłoby skończyć się kradzieżą danych i późniejszym wykorzystaniem ich bez zgody właściciela.

Luka nie może zostać wykorzystana do uzyskania hasła do WiFi. Zgodnie z aktualnymi informacjami wszelkie dane wysyłane z poziomu przeglądarki za pośrednictwem połączenia szyfrowanego z SSL, są znacznie mniej podatne na ataki.

Prewencja zapewni pełne bezpieczeństwo

Istnieją dwa sposoby zmniejszenia ryzyka ataku. Pierwszy z nich to oczywiście wyłączenie WiFi na zagrożonych urządzeniach – wtedy żadna z osób trzecich nie będzie mogła wykorzystać luki. Często nie jest to jednak możliwe ani praktyczne. Drugą metodą jest użycie oprogramowania VPN, które zabezpiecza cały ruch danych przy użyciu szyfrowania SSL, a tym samym chroni przed nieautoryzowanym dostępem.

Jak zaznaczają specjaliści, osoba atakująca musi przebywać w fizycznej bliskości sieci docelowej, nie trzeba zatem spodziewać się w najbliższym czasie ataków na sieci WiFi na dużą skalę.

Czytaj także: Ile zarabiają programiści? [PROGNOZA 2020]

Co dalej…?

Niektórzy producenci zaczęli już pracować nad rozwiązaniem problemu i zapewnienia 100% ochrony użytkownikom sprzętu. Pierwsze wersje iOS firmy Apple mają już ustaloną poprawkę, a inni dostawcy planują wdrożyć ją w najbliższym czasie. W przypadku niektórych wersji Linuksa poprawka istnieje od początku października 2017 roku, więc luka w zabezpieczeniach została skutecznie wyeliminowana.

Co istotne, usunięcie luki nie wymaga zakupu nowego sprzętu – może zostać „załatana” w oprogramowaniu urządzenia i posiada kompatybilność wsteczną. Oznacza to, że urządzenia wyposażone w zaktualizowane oprogramowanie mogą nadal komunikować się z urządzeniami podatnymi na atak.

Dostęp do aktualizacji jest prosty: można użyć do tego interfejsu konfiguracyjnego routera lub pobrać ją za pośrednictwem strony producenta. Niektóre urządzenia instalują aktualizacje automatycznie.

 Patrząc wstecz

– Wystąpienie kolejnej sytuacji, w której sieci WiFi stają się celem ataków nie dziwi – mówi Robert Dziemianko z G DATA.

– Standard 802.11 WiFi często miał luki w zabezpieczeniach, które jednak dość sprawnie naprawiono. Przestarzałe modele szyfrowania, takie jak WEP lub WPA, zostały stopniowo zastępowane bardziej bezpiecznymi – dodaje przedstawiciel G DATA.

Nie jest to zatem pierwszy raport tego typu i na pewno nie ostatni. Jedno jest pewne – warto na bieżąco aktualizować oprogramowanie i korzystać ze sprawdzonego pakietu antywirusowego, gdyż tylko wtedy będzie można mieć pewność, że sprzęt jest odpowiednio zabezpieczony przed złośliwym oprogramowaniem.

Podziel się artykułem
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone