Partner serwisu Visa dla biznesu

Litewski fintech musi zapłacić 110 tys. EUR kary

Fintek
Fintek
#Fintech#Prawo
Opublikowano: 3 czerwca 2020, 12:37 Aktualizacja: 3 czerwca 2020, 12:39

Odpowiednie procedury i przestrzeganie zasad AML/TF to nie żarty i mogą sporo kosztować fintech, który dostatecznie nie zadba o te kwestie. Przykładem może być litewski ConnectPay, który po inspekcji Banku Litwy otrzymał karę w wysokości 110 tys. EUR.

Bank Litwy

Bank Litwy poinformował, że nałożył na ConnectPay grzywnę w wysokości 110 tys. EUR za naruszenia AML/TF. Chodzi o przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. Instytucje finansowe, w tym fintechy, muszą posiadać odpowiednie procedury w tym zakresie, dokładnie sprawdzać klientów i monitorować ich powiązania. 

AML/TF to nie żarty

Z inspekcji przeprowadzonej przez Bank Litwy wynika, że Connect Pay w niektórych przypadkach nie zastosował odpowiednich środków identyfikacji wobec swoich klientów, ich przedstawicieli lub faktycznych właścicieli. Stwierdzono również, że informacje KYC (Know Your Customer) były niekompletne. 

ConnectPay to fintech z licencją instytucji pieniądza elektronicznego wydaną przez Bank Litwy. Fintech zapewnia, że podjął działania w celu wzmocnienia zgodności AML/TF i KYC. Zwiększy liczbę specjalistów w tej dziedzinie oraz zwiększy wydatki na dodatkowe rozwiązania technologiczne. Mowa o 750 tys. euro. Obecnie firma zatrudnia ok. 50 osób, z tego 25% zajmuje się AML/TF.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

litewski-fintech-musi-zaplacic-110-tys-eur-kary