Kandydaturę Marka Dietla zgłosił w minioną środę Mateusz Morawiecki – minister rozwoju i finansów. Sam zainteresowany potwierdził zgłoszenie jeszcze tego samego dnia. Obecnie Giełda Papierów Wartościowych formalnie podlega właśnie pod Ministerstwo Rozwoju i osobę wicepremiera Morawieckiego.

Czytaj także: Polskie banki otwierają się na Ukraińców

Kim jest nowy prezes GPW Marek Dietl?

Marek Dietl do tej pory był między innymi społecznym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. Jest doktorem nauk ekonomicznych i do tej pory zasiadał w radzie nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych i był członkiem zarządu Instytutu Sobieskiego.

Według informacji ze strony Instytutu Sobieskiego, Dietl zasiadał w zarządach lub był prokurentem spółek: Simon, Kucher & Partners Sp. z o.o. (jako prokurent, w latach 2004-2007), Internetium Sp. z o.o. (jako członek zarządu, w latach 2000 – 2001) oraz ConQuest Consulting/JCG (jako członek zarządu, w latach 1998–2000. Dietl był ponadto członkiem rad nadzorczych i komisji rewizyjnych w spółce Port Lotniczy Lublin, Banku Gospodarstwa Krajowego, BA Seedfund Sp. z o.o., Libella Sp. z o.o. oraz Stowarzyszeniu ConQuest Consulting.

Prezesurę Dietla zatwierdzić musi jeszcze Komisja Nadzoru Finansowego. Wydaje się to tylko formalnością, ale poprzedni prezes – Rafał Antczak, po 2 miesiącach patowej sytuacji spowodowanej właśnie sprzeciwem KNF-u, postanowił podać się do dymisji. Od 15 marca obowiązki prezesa GPW pełnił Jarosław Grzywiński. Zobaczymy jak nadzorca zachowa się tym razem.