– Transakcje zweryfikujesz na swoim telefonie – to bezpieczne i wygodne. Nie musisz już wpisywać kodu PIN na terminalu przy płatnościach powyżej 100 zł – czytamy w komunikacie mBanku. Zmiany mają być wprowadzane stopniowo dla kolejnych użytkowników od 13 października.

mBank udostępnia płatności Google Pay bez PIN-u na terminalu

W celu potwierdzenia transakcji wystarczy odblokować swój telefon. Można to zrobić za pomocą hasła, PIN-u, wzoru odblokowania, odcisku palca, lub skanu tęczówki oka. Następnie zbliżamy smartfon do terminala, odbieramy paragon, potwierdzenie płatności i gotowe. Dzięki temu nie będzie konieczności dotykania klawiatury terminala – co jest szczególnie ważne w czasie pandemii COVID-19.

Autoryzacja transakcji na smartfonie to nowość dla użytkowników Google Pay. Takie rozwiązanie jest już jednak dostępne od dawna dla klientów Apple Pay, czy Garmin Pay. Oba systemy wykorzystują w tym celu biometrię. Przykładowo w przypadku Garmin Pay wystarczy wpisać kod PIN na zegarku po jego założeniu, a następnie przez 24 godziny będzie można płacić bez PIN-u niezależnie od kwoty – pod warunkiem, że nie zdejmiemy zegarka z ręki. Wszystko za sprawą biometrii tętna.