Partner serwisu Visa dla biznesu

mBank zmieni właściciela? Niemiecki Comerzbank rozważa sprzedaż

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#mBank
Opublikowano: 20 września 2019, 17:17 Aktualizacja: 23 września 2019, 10:22

Niemiecki Comerzbank zamierza sprzedać większościowy pakiet akcji mBanku – wynika z opublikowanego dzisiaj planu strategii niemieckiej spółki. W rękach Comerzbanku znajduje się prawie 70% udziałów mBanku.

mBank nie zmieni właściciela. Commerzbank rezygnuje ze sprzedaży

– Nowa strategia zakłada sprzedaż większościowego pakietu akcji w mBanku. Pozwoliłoby to uwolnić Comerzbankowi fundusze, potrzebne do szybszej implementacji strategii i realizacji związanych z nią inwestycji. Sprzedaż pozwoli na redukcję wartości aktywów ważonych ryzykiem o około 17 mld euro i uwolnienie kapitału akcyjnego Commerzbanku. Planowana sprzedaż mBanku będzie podlegała zgodzie regulatora – podało biuro prasowe Comerzbanku.

mBank na sprzedaż – kto się skusi?

To ważna wiadomość dla polskiego sektora bankowego. Mówimy w końcu o piątym pod względem liczby klientów banku w Polsce. Na koniec I kwartału 2019 roku z usług mBanku korzystało około 5,5 mln klientów. Wysokość aktywów banku w tym samym okresie wynosiła niespełna 151 mld złotych.

Na razie nie wiadomo kto mógłby wykupić większościowy pakiet akcji mBanku. Część obserwatorów spekulowała, że kupcem miałby zostać Polski Fundusz Rozwoju, który już wcześniej uczestniczył w tak zwanym procesie repolonizacji polskiego sektora bankowego – wykupując Bank Pekao od włoskiej grupy Unicredit.

Na razie PFR zaprzecza jednak, jakoby miał prowadzić rozmowy w sprawie kupna mBanku. Całą sprawę skomentował na Twitterze Paweł Borys, prezes PFR.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

mbank-zmieni-wlasciciela-niemiecki-comerzbank-rozwaza-sprzedaz