Polski fundusz inwestycyjny wykupił udziały w brytyjskiej spółce MarketInvoice, który jest jednym z liderów faktoringu online. Po szwedzkim iZettle i brytyjskim Azimo, to kolejne inwestycje MCI Capital w ten sektor.

MarketInvoice pozyskał od inwestorów ponad 7 mln GBP. Najwięcej akcji wykupił właśnie MCI, a zdaniem partnera zarządzającego Sylwestra Janika spółka wykorzysta pieniądze na rozwój zarówno na rynkach zagranicznych, jak i na rynku brytyjskim. Zarząd MCI nie krył radości z wykupienia akcji brytyjskiej firmy.

-MarketInvoice to największy w Europie internetowy marketplace usług faktoringowych. Jej model biznesowy jest spójny z naszą strategią inwestycyjną w segmencie FinTech, możemy jej również pomóc w europejskiej ekspansji-mówi Janik.

Czym zajmuje się nowy partner MCI?

MarketInvoice pozyskuje środki od inwestorów, a potem przeznacza je na wykup faktur od małego biznesu. Działalność ta jest określana mianem faktoringu peer to peer ( czyli każdego z każdym, gdzie każdy host ma te same uprawnienia). Według danych MCI, MarketInvoice każdego dnia zapewnia finansowanie brytyjskim przedsiębiorstwom o wartości 1,5 mln GBP. Natomiast pełna wartość faktur przeprocesowanych przez firmę od początku działalności w 2012 roku, wyniosła około 1 mld GBP.

-MarketInvoice jest przykładem innowacyjnej spółki, który definiuje na nowo sektor usług faktoringu. Poprzez platformę online, MarketInvoice udostępnia przedsiębiorcom szybki i elastyczny dostęp do kapitału obrotowego. Po inwestycjach w iZettle i Azimo zrealizowanych w 2015 roku, pojawienie się MarketInvoice w portfelu funduszu to kontynuacja naszego dużego zainteresowania sektorem FinTech. Widzimy ogromną szansę dla MarketInvoice na umocnienie pozycji lidera na rynku UK oraz na przygotowanie ekspansji geograficznej- twierdzi Sylwester Janik.

Brexit nie osłabił wzrostu inwestycji

Pomimo wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej inwestycje w sektorze finansowym nie załamały się. Początki były niepewne, jednak teraz firmy pracują normalnie, starając się poprawiać jakość usług finansowych dzięki nowym technologiom, przekonuje Marta Krupińska z Azimo, spółki portfelowej MCI Capital.

Do kwestii Brexitu odniósł się również Anil Stocker, współzałożyciel i dyrektor generalny MarketInvoice.

– Obawy dotyczące ewentualnego spowolnienia gospodarczego w Wielkiej Brytanii oraz wzrostu niepewności w sektorze bankowym, które pojawiły się po ogłoszeniu wyników referendum dotyczących Brexit’u, mogą być jednym z czynników wzrostu dla platformy MarketInvoice. Jesteśmy przekonany, że dzięki wypracowanemu modelowi zarządzania ryzykiem, spółka jest dobrze przygotowana do adresowania zmieniających nastrojów na rynku- mówi Stocker.

Można spotkać się z różnymi opiniami odnośnie wpływu Brexitu na sektor brytyjskich finansów. W przypadku MarketInvoice wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE odbiło się pozytywnie na przychodach spółki. Jest to na pewno wartościowa inwestycja ze strony MCI. Polskie spółki również dostrzegają szanse, jakie otwiera przed nimi branża FinTech.

/RT