W zeszłym tygodniu resort przedstawił najnowsze dane dotyczące mLegitymacji szkolnych, z których wynika, że z legitymacji w smartfonie korzysta już ponad 2 tys. szkół w całej Polsce. Teraz przyszedł czas na legitymacje studenckie. Uniwersytet w Siedlcach był jedną z dwóch wyższych szkół w Polsce, w których testowana była mobilna wersja dokumentu. Drugą uczelnią jest Politechnika Wrocławska.

mLegitymacja studencka – jak to działa?

mLegitymacje szkolne i studenckie są dostępne tylko na smartfonach z Androidem – wersja 6.0 lub nowsza. Posiadacze iPhone’ów na razie muszą obejść się smakiem. Legitymacja w smartfonie posiada taką samą moc prawną jak tradycyjny dokument. Dzięki niej uczniowie i studenci mogą korzystać z ulgowych przejazdów autobusowych, czy kolejowych. To także podstawa do otrzymania, innych, przysługujących im zniżek – nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina.

Z mobilnej wersji legitymacji studenckiej można korzystać dzięki aplikacji mObywatel. A ta cieszy się coraz większą popularnością. Ma ją w swoich telefonach już ponad pół miliona osób, zaś ponad 360 tysięcy z nich korzysta z niej regularnie. A przypomnijmy, że jak dotąd w aplikacji (wersja dla systemy Android) znajduje się nie tylko moduł mTożsamość, służący do potwierdzania tożsamości, ale także mobilny dowód rejestracyjny i potwierdzenie polisy OC oraz eRecepta.