W którym kierunku idzie FinTech? Czy są to płatności mobilne, automatyzacja transakcji czy może kryptowaluty? Następujące trendy to 6 najgorętszych kąsków na FinTechowym rynku.

1.Aplikacje komunikacyjne

Jest to rozwiązanie fintechowe, gdyż używają ich banki. Jako pierwszy skorzystał z nich Toronto-Dominion Bank, który zintegrował swój system obsługi klienta z facebookowym Messengerem. Wydaje się, że korzystanie z tego typu rozwiązań przez kolejne banki jest tylko kwestią czasu.

2.Biometryczna autoryzacja

Zapewnienie bezpieczeństwa danych jest głównym zmartwieniem firm zarządzających finansami online. Rozwiązania takie jak czytnik linii papilarnych pojawiają się coraz częściej w usługach bankowości online. Dobrym przykładem jest aplikacja mobilna banku Millenium, do której można zalogować się właśnie za pomocą odcisku palca. Należy spodziewać się wzrostu popularności biometrycznych zabezpieczeń, gdyż znacznie ułatwiają one korzystanie na przykład z bankowości online.

 3.Rozpoznawanie głosowe

Głównym przeznaczeniem telefonu było rozmawianie z drugim człowiekiem. Od czasu pojawienia się smartfonów, głos można wykorzystać do jeszcze innych celów. W marcu 2016 roku amerykański bank Capital One został pierwszą finansową instytucją, która umożliwiła swoim klientom wgląd w swoje finanse za pomocą głosu. Dzięki rozpoznawaniu głosu można nie tylko zalogować się do serwisu i sprawdzić stan swojego konta, ale również zapłacić rachunki.

Zdecydowana większość graczy z branży Internetowej i oprogramowań stale zwiększa środki na rozwijanie narzędzi obsługujących rozpoznawanie głosowe. W przeciągu ostatnich pięciu lat powstały projekty, takie jak Facebook M, Google Now, Nuance Dragon Speech Recognition, Amazon Alexa Channel czy Microsoft Cortana.

4.Internet of Things

Internet rzeczy jest koncepcją, która porusza wielu przedsiębiorców. Muszą się oni dostosować do nowej rzeczywistości. Na początku roku 2014 tworzyło go 2 mld urządzeń, a w 2019 ma być ich aż 9 miliardów. Wartość ta przewyższa liczebność tabletów, PCtów, inteligentnych telewizorów i smartfonów razem wziętych!

Najbardziej klarownym przykładem Internetu rzeczy w zakresie finansów są smartwatche. W maju 2106 Fitbid wykupił od amerykańskiego startupu Coin, technologię pozwalającą płacić za zakupy. Fitbid ma ponad 13 milionów użytkowników na całym świecie, a ich smartwatche  pierwotnie służyły do monitorowania swojej aktywności fizycznej. W dalszej perspektywie firma zamierza wprowadzić technologię, dzięki której będzie można otrzymywać powiadomienia o wyprzedażach i okazjach w swojej okolicy.

Kolejnym krokiem w przyszłość może być lodówka kupująca i płacąca za zakupy, gdy zapasy żywności zaczną topnieć!

 5.Blockchain

Główną zasługą blokchain w zakresie fintechu jest digitalizacja kontraktów. Dzięki temu można wyeliminować papierkową robotę, ponieważ transakcje byłyby zapisane we wspólnej księdze głównej. Od momentu zapisania użytkownik posiadałby niezbity i cyfrowy dowód kontraktu. O ile przyjemniejsze mogłoby być kupowanie samochodu lub nawet domu, gdy jako dowód zakupu wystarczy jej elektroniczny zapis.

6.Sztuczna inteligencja i „uczące się” komputery

Rozwój komputerów, które rozumieją przyczynę swojego działania i same uczą się nowych rzeczy, stanowią jeden z największych trendów tego roku. Najbardziej popularnym komputerem tego typu jest IMB Watson, który rozumie ludzką mowę i jest w stanie rozwijać swoje algorytmy poprzez przyswajanie nowych danych. Japończycy natomiast zaprezentowali robota o imieniu Pepper, który rozumie wiele języków i może zwiększać zakres swoich funkcji poprzez zdobywane doświadczenie i naukę. Robot potrafi również rozróżniać ludzkie emocje! Pepper używany jest przez Mizuho Bank, a w przyszłości roboty tego typu mogą pojawić się na szerszą skalę i to nie tylko w japońskich bankach.

Oczywiście celem rozwoju sztucznej inteligencji (AI) nie jest zastąpienie ludzi, a jedynie ułatwienie im podejmowania decyzji. Dzięki AI decyzje mogą być podejmowane szybciej i skuteczniej.

RT