1 mln klientów w 2020 roku

Degiro to holenderski broker online dla inwestorów detalicznych. Firma wystartowała w 2013 roku i świadczy usługi w 18 krajach europejskich. Degiro słynie ze stosunkowo niskich prowizji. Firma ma ok. 500 tys. klientów, którzy wykonują ponad 19 mln transakcji rocznie.

Flatex, który posiada również licencję bankową, to działający od 2006 roku niemiecki broker online – firma ma 25% udział na niemieckim rynku, w Austrii – ponad 40%. W 2018 roku firma miała ok. 300 tys. klientów, którzy wykonali ponad 7,7 mln transakcji o wartości ponad 7,5 mld euro. Rok do roku flatex przyciąga ok. 30 tys. nowych użytkowników.

Jeśli transakcja dojdzie do skutku, powstanie jeden z największych brokerów online w Europie. Obie firmy w sumie zatrudniają ponad 800 pracowników. Dzięki połączeniu i wykorzystaniu licencji bankowej flatex, grupa będzie mogła zaoferować pełen zakres usług finansowych dla większej liczby klientów.

Fintech to nie tylko płatności

Rozwiązania do inwestycji online przy wykorzystaniu wygodnych aplikacji to jeden z kluczowych rynków rozwoju dla sektora fintech. Nie zapominajmy przy tym, że jest to rynek ściśle regulowany. Na horyzoncie pojawia się fintechowa konkurencja ze strony takich podmiotów jak Revolut, Etoro czy Robinhood, ale „starzy wyjadacze” nie zasypują gruszek w popiele.

W istocie fintechy wywierają presję na poprawę UX, jak również pokazują, że inwestować online może każdy, kto posiada smartfona. Biorąc pod uwagę również zmiany technologiczne w obszarze wykorzystania robodoradztwa (sztucznej inteligencji) – to potencjał jest ogromny.