TNN Finance SA świadczyła nieuprawnioną działalność w zakresie usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego, natomiast The Reserve Bank of Poland używała w nazwie słowa „bank” nie zajmując się działalnością bankową i finansową.

TNN Finance i The Reserve Bank of Poland na liście ostrzeżeń KNF

– TNN Finance SA z siedzibą w Sosnowcu – zawiadomienie z art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego). Zawiadomienie zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Rejonowej w Sosnowcu – czytamy w komunikacie KNF.

Jeżeli chodzi The Reserve Bank of Poland, to zawiadomienie zostało złożone na podstawie art. 171 ust. 2 ustawy Prawo bankowe (używanie w nazwie jednostki organizacyjnej niebędącej bankiem lub do określenia jej działalności lub reklamy wyrazów „bank” lub „kasa”). Zawiadomienie zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście w Warszawie.

Szczególnie ciekawy jest właśnie ten drugi przypadek, ponieważ Reserve Bank of Poland faktycznie ma bardzo niewiele wspólnego z działalnością bankową.

– Ekshumujemy syjonistyczną fantasmagorię. Sięgamy do przeszłości – świata migracji, polityczno-geograficznych przesunięć, rozpadu rzeczywistości jaką znamy – po to by zaprojektować nową przyszłość. (…) Nasi polscy bracia i siostry! Nie planujemy inwazji. Będzie to raczej pochód duchów, powrót dawnych sąsiadów, nawiedzających Was w snach, których być może nigdy nie dane było Wam poznać. Będziemy głośno mówić o tych wszystkich złych rzeczach, które wydarzyły się między nami i Wami – czytamy na stronie instytucji.

Ciekawa historia. Dziwne, że tego typu organizacja używała nazwy The Reserve Bank of Poland i jest to dosyć niecodzienny gość na liście ostrzeżeń KNF. Zdecydowanie częściej trafiają tam podejrzane firmy zarejestrowane w takich egzotycznych zakątkach świata jak Wyspy Marshalla, o czym szerzej pisaliśmy tutaj.

Ale zachowując już pełną powagę przypominamy, że pełny wykaz firm znajdujących się liście ostrzeżeń KNF można znaleźć tutaj. Natomiast dla osób chcących być na bieżąco Urząd stworzył specjalną aplikację mobilną KNF Alert, która informuje o dodaniu nowych podmiotów na listę ostrzeżeń publicznych.