23 października 2018, 10:00:I Love Crypto 2018 - Złote Tarasy, Złota 59,00-120 Warszawa,Polska

Uwaga na nigeryjskie FinTechy!

Myśląc o rozwoju branży FinTech nie utożsamiamy go raczej z Afryką, jednak na Czarnym Lądzie również zachodzą znaczące przemiany. Zgodnie z raportem KPMG w przeciągu ostatnich dwóch lat w Nigerii zainwestowano ponad 200 mln USD, w rozwój nowych technologii w sektorze finansowym. To trzeci wynik na kontynencie – po Republice Południowej Afryki i Egipcie.

KPMG to jedna z największych firm audytorskich na świecie. Należy do tak zwanej Wielkiej Czwórki, wspólnie z PwC, EY i Deloitte.

Czytaj także: Polskie PKB wzrosło „tylko” o 2,5%. To dużo czy mało?

Kraina wielkich możliwości

Nigeryjski rząd znajduje się pod sporym naciskiem, w kwestii wprowadzenia regulacji faworyzujących FinTechy. Dzięki temu kraj miałby się stać konkurencyjny nie tylko na rynku afrykańskim, ale również w ujęciu globalnym.

Szef ds. branży finansowo technologicznej w KPMG Nigeria – Boye Ademola podczas 2016 FinTech Summit stwierdził, że w przeciągu najbliższych pięciu lat innowacje w sektorze finansowym o 180 stopni zmienią customer expirience w Nigerii.

– Kraje takie jak Chiny, USA, Wielka Brytania czy Hong Kong wykorzystują nowoczesną technologię do zdobywania światowych rynków i poprawę swojego ekosystemu. Czujemy, że jesteśmy w stanie robić to samo – mówi Ademola.

– W pierwszym kwartale 2016 roku chińskie firmy Lu.com (Lufax) i JD Finance zebrały odpowiednio 1,2 mld USD i 1 mld USD – były to rekordowe inwestycje w azjatyckie startupy z branży. Utalentowanych młodych ludzi nam nie brakuje, więc chcemy naśladować najlepszych – dodaje.

Nigeryjczycy przewidują, że kluczowy będzie rozwój platform opartych o technologię blockchain – takich jak pożyczki społecznościowe i rozwój cyfrowych banków.

Czytaj także: O tym jak sobie radzić w Państwie Środka…

Branża w Nigerii ma się dobrze!

Nawet bez powyższych informacji można stwierdzić, że FinTech w Nigerii ma się dobrze. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o uruchomieniu pierwszego FinTechowego banku w kraju – Sun Trust Bank, za którym stoi najbogatszy człowiek w Nigerii Aliko Dangote.

Źródło: wikipedia.org. Aliko Dangote
Źródło:
wikipedia.org. Aliko Dangote

Już sam fakt, że ktoś kogo majątek wyceniany jest na ponad 15 mld USD zainteresował się branżą świadczy o jej dużym znaczeniu. Sun Trust Bank może okazać się strzałem w dziesiątkę, ponieważ system bankowy w kraju ze stolicą w Abudży mocno kuleje – 40 mln Nigeryjczyków nie posiada konta w banku!

Czytaj także: Ofert pracy w RPA więcej o 1400%

Nigeria uchodzi za rynek, który bardzo szybko chłonie nowe technologie, ale sam ich praktycznie nie wytwarza. To gigantyczny rynek zbytu, którego populacja sięga prawie 190 mln obywateli. Tam, gdzie słabo działa sektor bankowy, mogą kwitnąć rozwiązania FinTechowe.

/Rafał Tomaszewski