Obecnie wchodząc w listę kontaktów nie widać kto z naszych znajomych korzysta z przelewów P2P w ramach BLIKa. Za kilka miesięcy to się zmieni, a kontakty mające dostęp do takich transakcji będą się podświetlać. Żeby korzystać z wygodnych transakcji P2P za pośrednictwem BLIKa wystarczy go aktywować w swojej aplikacji bankowej. O planowanych zmianach pisze serwis Interia.

Czytaj także: Karty za 0 zł pod lupą UOKiK. Czy naprawdę nic nie kosztują?

Przelew na telefon BLIK – w których bankach?

Na razie BLIK jest dostępny dla klientów 10 banków: Alior Bank, PKO Bank Polski, BZ WBK, mBank, BGŻ BNP Paribas, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe i Orange Finanse. Niedługo do systemu dołączy także Bank Pekao. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Bank Pekao udostępni BLIKA.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie z nich oferują przelewy na numer telefonu. Dlaczego? BLIK jest wdrażany etapami, a ta funkcja zazwyczaj dodawana jest pod sam koniec wdrożenia. Dostęp do BLIK-a ma ponad 6 milionów Polaków, ale zaledwie połowa z nich może przesyłać pieniądze na numer telefonu. Na razie z przelewów P2P mogą korzystać klienci PKO Banku Polskiego, ING Banku Śląskiego, Alior Banku, BZ WBK, mBanku i Banku Millennium.

Czytaj także: Koniec dyskryminacji. Geoblokowanie odchodzi do lamusa

Przelewy na numer telefonu wciąż mało popularne…

Zgodnie z ostatnimi danymi podawanymi przez Polski Standard Płatności przelewy na telefon wciąż nie są zbyt popularne. W IV kwartale 2017 roku za pośrednictwem BLIK-a dokonano 12 milionów transakcji, z czego zaledwie 500 tysięcy stanowiły przelewy P2P – to mniej niż transakcje w fizycznych sklepach. Pełne dane dotyczące statystyk BLIKa w roku 2017 można znaleźć tutaj – Rekordowy BLIK. 33 miliony transakcji w 2017 roku.

Powyższe dane sugerują, że mała część użytkowników w ogóle wie o możliwości przelewów na numer telefonu. Rozwiązanie jest bardzo wygodne i na pewno godne polecenia. Jak to działa? W aplikacji swojego banku należy wybrać „przelew na telefon BLIK”, wpisać numer telefonu odbiorcy, bądź wyszukać go na liście kontaktów, podać jego imię i nazwisko (ewentualnie adres) oraz tytuł przelewu i kwotę. Pieniądze trafiają do znajomego w czasie rzeczywistym. Nie trzeba czekać na bankowe sesje Elixir, co oznacza, że przelew dojdzie także w święta.

Czytaj także: BLIK nie jest Fidget spinnerem płatności. Wywiad z Dariuszem Mazurkiewiczem z PSP

Ciekawym rozwiązaniem w kwestii przelewów P2P ma być wspólna aplikacja Banku Santander i firmy Ripple. Polska będzie jednym z pierwszych rynków, na którym zadebiutuje apka xCurrent. Za jej pomocą będzie można wysyłać pieniądze także za granicę. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Ripple i Santander zaprezentują aplikację mobilną. Także w Polsce.