Dzięki nowej funkcji można pobrać, przeglądać, a przede wszystkim wykupić niezrealizowane recepty wystawione przez lekarza. Aplikacja daje również dostęp do niezrealizowanych recept naszych dzieci oraz innych osób, od których otrzymamy pełnomocnictwo. Usługa jest częścią Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

Do apteki ze smartfonem. eRecepty już dostępne

eRecepta w aplikacji mObywatel

Po wybraniu recepty na ekranie wyświetlą się szczegółowe dane, w tym jej status i informacje o lekach. Receptę zrealizujemy, podając numer PESEL lub okazując aptekarzowi kod QR. Usługa wymaga dostępu do Internetu. Jeśli chcemy mieć dostęp do eRecepty offline należy pobrać ją na urządzenie. Aktualizacja aplikacji mObywatel jest już dostępna w sklepie Google Play.

O planowanym wprowadzeniu eRecepty Ministerstwo Cyfryzacji informowało już kilka tygodni temu. Wtedy resort zapowiadał, że z poziomu aplikacji mObywatel będzie można także zarejestrować się na wizytę u lekarza. Więcej o cyfryzacji służby zdrowia można przeczytać w podlinkowanym tekście.

Niestety nowa funkcja jest dostępna tylko posiadaczy urządzeń z Androidem. Użytkownicy iPhone’ów na razie mogą korzystać tylko z mTożsamości – czyli dowodu osobistego w smartfonie. Zdecydowanie więcej funkcji jest dostępnych na Androidzie – mTożsamość, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, mPojazd i teraz eRecepta.

Resort cyfryzacji wprowadził jeszcze jedną nowość – w apce mObywatel pojawiła się funkcja Polak za Granicą. Jest to źródło najważniejszych informacji potrzebnych przy wyprawie za granicę. Znajdziemy tu podstawowe informacje dotyczące obyczajów, kultury i dogodnych sposobów podróżowania. Dowiemy się także jak skontaktować się z ambasadą i konsulem RP.