Eksperci mają za zadanie monitorowanie zmieniających się warunków na rynku i dzięki temu sprawić, że rząd w Helsinkach będzie w stanie dostosować się do najgorętszych trendów i najświeższych nowinek.

Niezrażeni upadkiem Nokii chcą pomóc lokalnym startupom i dojrzałym FinTechom w drodze do sukcesu. Możliwe, że tak się stanie – jeżeli rząd naprawdę zrozumie branże i wprowadzi korzystne regulacje.

Finlandia gotowa na transformację

Głównym celem fińskiego resortu finansów jest właśnie wspomniane nadążanie za trendami na światowych rynkach. Nowe i bardziej efektywne wykonywanie przelewów, płatności czy też nowatorskie metody zarządzania finansami nie mogą przejść bez uwagi krajowych decydentów.

Dzięki pojawieniu się grupy ekspertów w fińskim rządzie, ministerstwo finansów chce zredukować koszty, podnieść skuteczność i tempo transakcji, zróżnicować rynek finansowy i zwiększyć obecną na nich konkurencję.

Nie wiadomo o co chodzi? To na pewno chodzi właśnie o pieniądze. I to nawet w kilku aspektach. Po pierwsze rozwój branży FinTech sprawia, że inwestorzy bardzo chętnie lokują w niej swój kapitał. Dzięki temu lepsze jej zrozumienie może pozwolić Finom na dostosowanie regulacji pod startupy i bardziej dojrzałe FinTechy. Zaowocuje to rozwojem krajowej gospodarki.

Finowie walczą o powrót do I ligi. Nordea – jeden z największych skandynawskich banków kilka miesięcy temu otworzył swój akcelerator w Helsinkach. Eksperci z banku mają się skupiać głównie na technologii blockchain i sztucznej inteligencji.

Finlandia kojarzy się nam głównie z pięknymi krajobrazami i sportami zimowymi. Może dzięki działaniom tamtejszego rządu niedługo w naszej świadomości kraj ten zagości również jako europejskie centrum finansowe? Cena tych zmian może być niewspółmierna do korzyści – oczywiście w pozytywnym znaczeniu.

USA, Wielka Brytania i Polska

Finlandia nie jest jedynym krajem, w którym rząd zaprasza do współpracy grupę ekspertów z branży FinTech. Taka współpraca od dosyć dawna ma już miejsce w Wielkiej Brytanii.

Dodatkowo eksperci sugerują, że nowy prezydent USA Donald Trump, również powinien poszukać eksperta z tej dziedziny. Rynek amerykański, pomimo że z ogromnym potencjałem i z Doliną Krzemową, nie nadąża za Chinami czy Wielką Brytanią.

Nawet polskie Ministerstwo Rozwoju prowadziło ostatnio konsultacje na temat wprowadzenia w kraju regulacyjnej piaskownicy. Do siedziby resortu zaproszono ekspertów z branży, a samo spotkanie ma przerodzić się w cykl seminariów.