O sprawie można przeczytać w raporcie EIU „Branching out: can Banks move from city centrem to digital ecosystems?”. Raport do pobrania dostępny jest na stronie Temenos, czyli firmy wyspecjalizowanej w tworzeniu rozwiązań cyfrowych dla sektora bankowego.

Raport powstał na podstawie informacji pozyskanych od ponad 300 przedstawicieli sektora bankowego z całego świata. Wśród kluczowych obserwacji jest przekonanie, że oddziały bankowe będą masowo wygaszane – aż 65 proc. ankietowanych wskazało taką odpowiedź. Jeszcze cztery lata temu takiej odpowiedzi udzielało 35 proc. pytanych.

Nie jest zaskoczeniem wysoki odsetek wskazujących, że to nowe technologie są głównym motorem rozwoju bankowości – na ten aspekt wskazywało 2/3 ankietowanych. Ponadto prawie połowa respondentów oczekuje, że w ciągu 2-3 lat podmioty, którymi zarządzają przekształcą się w ekosystemy współpracujące zarówno z innymi dostawcami bankowymi, jak i tymi niebankowymi. Prawdopodobnie jest to efekt rozbudowy usług w oparciu o open banking.

Czy oddziały bankowe faktycznie znikną za 5 lat?

A może jest to wyłącznie kwestia pomysłu? Takich oczywiście jest wiele – od przekształcenia oddziałów w miejsca animacji przedsiębiorczości, kawiarnie, czy też wsparcie lokalnej społeczności. Rola oddziałów z pewnością ulega zmianie, ale twierdzenie, że znikną one całkowicie to śmiała teza – zwłaszcza, że w zakresie cyfryzacji pojawiają też wątki specjalizacji, gdzie obecność profesjonalnego pracownika banku bywa nieodzowna. W oddziałach pracują ludzie, którzy mają relacje, a ich potencjał jest ogromny – może to zatem wyłącznie kwestia sięgnięcia po ten, niezwykle wartościowy czynnik, którego nigdy nie będą mieć w pełni online’owe banki.

Miejmy też na uwadze, że jeszcze w połowie poprzedniej dekady twierdzono, że banki znikną całkowicie i będą zastąpione przez GAFA i fintechy – na razie nie zanosi się na to, bo ekosystem finansowo-technologiczny rozwija się nieliniowo, a wraz z nim banki, które stały się fintechami dosłownie w kilka lat.

Z raportu PRNews.pl wynika, że na koniec IV kw. 2020 roku w Polsce było ponad 5,5 tys. oddziałów bankowych – o ponad 600 mniej niż rok wcześniej.