Nowości wdrażane w Czechach przypominają rozwiązanie mojeID, opracowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową oraz rządowy Profil Zaufany. Obie usługi pozwalają na weryfikację tożsamości w Internecie, przy czym mojeID skupia się zarówno na usługach administracji publicznej, jak i dostawcach komercyjnych. Ostatnio mojeID wdrożył między innymi Enel-med. Za pomocą usługi można się także zalogować do rządowego portalu Gov.pl.

W Czechach powstanie nowe rozwiązanie, przypominające mojeID

W Czechach z weryfikacji tożsamości za pomocą bankowości elektronicznej może skorzystać około 5,5 mln obywateli – tyle osób posiada dostęp do e-bankowości. To połowa całej populacji.

– To jeden z największych projektów digitalizacji czeskiego sektora bankowego, który znacznie ułatwi życie obywatelom. Pierwsze banki, które przeszły już wymagany proces akredytacji, są obecnie na końcowych etapach przygotowywania i testowania swoich rozwiązań technicznych, a pierwsi losowo wybrani klienci mogą zalogować się do Portalu Obywatelskiego w ramach pilotażu – mówi Monika Zahálková (cytowana przez Forbes), dyrektorka wykonawcza Czeskiego Stowarzyszenia Bankowego, które zainicjowało projekt.

W ramach testów Czesi mogą między innymi zażądać wyciągu z rejestru karnego, czy systemu dotyczącego kierowców. W tym roku będą mieli również możliwość złożenia elektronicznego wniosku o nowe prawo jazdy. W przyszłości mogliby również zalogować się w ten sposób do portalu „Moje Podatki”. Tożsamość bankowa powinna również umożliwiać ubieganie się o świadczenia socjalne przez Internet lub uzyskanie e-recepty, czy zaświadczenia lekarskiego – czytamy w artykule czeskiego Forbesa.

W ciągu roku rozwiązanie powinno być dostępne także dla dostawców komercyjnych – nie tylko do weryfikacji tożsamości, ale również w celu cyfrowego podpisywania umów. Z nowej usługi mogą korzystać między innymi operatorzy telefonii komórkowej, dostawcy energii, czy sklepy internetowe. Takie rozwiązania mogą pojawić się już w III kwartale 2021 roku.