Partner serwisu Visa dla biznesu

Orange Polska i Huawei wystartowały z testami sieci 5G

Piotr Koperski
Piotr Koperski
#5G
Opublikowano: 13 września 2018, 13:15 Aktualizacja: 1 maja 2019, 22:16

Orange i Huawei otworzyły w Gliwicach stację obsługującą technologię 5G. To pierwsze testy w Polsce, prowadzone poza laboratoriami. Sieć 5G pozwoli przesyłać dane z dużo szybszą prędkością niż obecnie.

System zapewni mniejsze opóźnienia, a w przyszłości być może stanie się podstawą do dalszego rozwoju Internetu rzeczy. Umożliwiając obsługę większej liczby takich urządzeń, będzie jednym z podmiotów wykorzystania tej technologii.

Testy w Gliwicach rozpoczęte

Współpraca Orange i Huawei wkroczyła w kolejny etap przygotowań do budowy sieci 5G w Polsce. Wybór Metropolii Górnośląskiej na miejsce testów związany jest z rozpoczęciem w czerwcu działań z Orange Polska w zakresie budowy tzw. Inteligentnego Miasta.

Badania prowadzone w terenie pozwoliły sprawdzić wpływ gęstej zabudowy miejskiej, wysokich budynków czy warunków atmosferycznych na częstotliwości 3,4-3,6 GHz wykorzystywane w testach. Inżynierowie skorzystali z anteny Huawei obsługującej technologię „massive MIMO”, złożonej z kilkudziesięciu elementów odpowiadających za nadawanie i odbieranie sygnału, zamiast, jak teraz w przypadku 4G, maksymalnie czterech.

Firmy zamierzają przeprowadzić w Gliwicach kolejne testy przygotowujące do wdrożenia sieci 5G. Orange Polska planuje uruchomienie pierwszych komercyjnych punktów dostępu 5G już w 2020 roku.

Rok 2018 początkiem komercjalizacji technologii 5G

Rozwiązania Huawei dostarczone do testów w Gliwicach pokazały już wcześniej swoje techniczne możliwości podczas różnych projektów na świecie. Dotyczy to zarówno prędkości transmisji osiągniętych w warunkach laboratoryjnych, jak i zapewnienia stałego zasięgu sieci oraz spełnienia wysokich wymagań pod względem przepustowości w punktach dostępu w budynkach i poza nimi. Huawei wdrożył już te technologie w ponad 10 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Włoszech, Korei Południowej i Chinach.

Pierwsze na świecie komercyjne, kompleksowe rozwiązanie 5G, włączając terminale, Huawei zaprezentował w lutym podczas tegorocznego Mobile World Congress w Barcelonie. Na początku 2019 roku firma przewiduje wprowadzenie na rynek smartfonów 5G, aby zapewnić użytkownikom więcej możliwości w korzystaniu z sieci nowej generacji.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

orange-polska-i-huawei-wystartowaly-z-testami-sieci-5g-po-raz-pierwszy-w-warunkach-miejskich