Taką informację potwierdził na Twitterze rzecznik prasowy Orange Polska, Wojciech Jabczyński. eSIM to rozwiązanie promowane głównie przez Apple, a teraz po premierze nowych iPhone’ów będzie niezbędne, aby skorzystać z funkcji dual SIM, która po raz pierwszy pojawiła się w smartfonach Apple.

eSIM – co to takiego?

eSIM to wbudowany czip, który jest na stałe wmontowany w urządzenie. Nie da się go przenieść do innego smartfona, ale można na nim korzystać z usług różnych operatorów. To kolejny etap miniaturyzacji a rozwiązanie pozwoli także na łatwiejszy wybór operatora – nie trzeba będzie udawać się do salonu po plastik nowej firmy. Można wykupić odpowiedni plan taryfowy z poziomu oprogramowania. Na eSIM mogą być wgrane różne plany taryfowe, ale tylko jeden może być aktywny w danej chwili.

O eSIM zrobiło się szczególnie głośno po premierze nowych iPhone’ów, podczas której zapowiedziano funkcję dual SIM. W nowych smartfonach Apple ma to działać poprzez połączenie standardowej karty SIM z wbudowanym czipem eSIM, który będzie spełniał funkcję drugiej karty. Warto zaznaczyć, że dual SIM nie będzie dostępne w nowych iPhone’ach od początku – ma pojawić się jeszcze w tym roku, po aktualizacji iOS 12.

eSIM w Orange Polska. A co z innymi operatorami?

To, że Orange Polska wprowadzi eSIM jeszcze w tym roku, nie oznacza, że pojawi się wsparcie tej technologii w iPhone’ach i Apple Watchach. Nie ma wątpliwości, że eSIM to przyszłość branży telekomunikacyjnej, ale przez niewielką penetrację rynku (jeżeli chodzi o urządzenia obsługujące eSIM) wdrożenie tej technologii jeszcze trochę potrwa.

A co z innymi operatorami? Wygląda na to, że większość z nich nie planuje wdrożenia tego standardu – przynajmniej na razie. Rzecznik prasowy Play, Marcin Gruszka, zamieścił na YouTubie taki oto film, w którym przyznaje, że firma nie planuje w najbliższym czasie wdrożenia tej technologii.

Skąd opieszałość operatorów? Trzeba pamiętać, że na polskim rynku wciąż jest stosunkowo mało iPhone’ów i Apple Watchy, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę najnowsze modele. Wdrażanie standardu eSIM specjalnie dla nich raczej nie będzie opłacalne. To wciąż względnie młoda technologia, która nie jest stosowana na szeroką skalę, a jej wdrożenie jest kosztowne. Poza tym wbudowany czip daje klientom możliwość łatwiejszej zmiany operatora, co też nie pomaga w szerszej implementacji eSIM w Polsce.