Na początek na ulicach pojawi się blisko 200 pojazdów. Będą to Toyoty Yaris, Toyoty Corolle a za kilka tygodni także Toyoty C-HR lub inne małe SUVy. Auta będą dostępne w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Rumii, Redzie, Wejherowie i Pruszczu Gdańskim.

Podróż z Gdańska do Sopotu, która zajmuje około 25 minut, będzie kosztować blisko 18 zł. Atrakcyjne mają być także koszty dojazdu na lotnisko w Gdańsku. Mieszkańcy Sopotu zapłacą około 25 zł, a trasa z Gdyni kosztować będzie około 28 zł. Na lotnisku będzie można wypożyczyć samochód i zakończyć wynajem. Podobne strefy są już na terenie lotnisk: Warszawa Okęcie, Modlin, Lublin i Balice (Kraków).

Panek kontra Traficar – kto zwycięża?

Pojawienie się samochodów Panek w Trójmieście i Krakowie to kolejny rozdział rywalizacji z Traficarem, który pod koniec maja bieżącego roku wycofał się z Warszawy. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że firma nie wytrzymała konkurencji z Panek Carsharing i innogyGo, zatem postanowiła zmienić cennik i pozostawić w stolicy tylko auta elektryczne ZD D2S.

Panek dysponuje zdecydowanie największą flotą w Warszawie, chociaż w skali całej Polski liderem jest Traficar – dlatego zawojowanie Krakowa i Trójmiasta z punktu widzenia Panka może nie być takie proste. Obecnie flota Panek Carsharing liczy około 1,3 tys. samochodów, przy około 1,7 tys. aut Traficara. Do końca 2019 roku liczebność floty Panka ma się jednak zwiększyć do 2 tys. pojazdów, z czego około 80% mają stanowić hybrydy i auta elektryczne.

Ze względu na dużą konkurencję pod koniec czerwca Panek Carsharing zmienił cennik usług, proponując tak zwany „koszyk korzyści”. Dzięki subskrypcji klient zaoszczędza od 30 groszy na kilometrze względem nowego cennika (według poprzedniego cennika różnica ta wynosiła 15 groszy na kilometrze). Tańsze będzie też podróżowanie w ramach wynajmów dobowych. Klient zapłaci, w zależności od klasy samochodu: 90 zł, 120 zł lub 160 zł za 24h wynajmu oraz 0,50 zł za każdy pokonany kilometr. Koszty te obejmują całość przejazdu łącznie z ceną paliwa i postoju we wszystkich miejskich strefach płatnego parkowania.

Autami carsharingowymi będzie można podróżować po całym kraju, także w jedną stronę pod warunkiem oddania samochodu strefie Panek. Sukcesywnie do strefy dołączane będą kolejne miasta. Orientacyjny koszt podróży z Gdańska do Warszawy wyniesie 260 zł.