Podczas debaty, zorganizowanej 24 września br. w siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie, swoje pomysły na rozwój branży Fintech w Polsce zaprezentowali przedstawiciele administracji publicznej, sektora bankowego oraz podmiotów działających w branży Fintech.

Wirtualna piaskownica priorytetem KNF

Dyrektor Departamentu Fintech UKNF, Artur Granicki, przedstawił kilka inicjatyw, które mają być wdrożone w ciągu kilku tygodni. Kluczowy jest rozwój „wirtualnej piaskownicy” – projektu ułatwiającego inwestycje potencjalnym zainteresowanym. W listopadzie br. KNF ma określić zasady naboru oraz wyłonić operatorów „piaskownicy”, którzy będą odpowiedzialni za wybieranie innowacyjnych podmiotów z branży Fintech oraz badanie ich rozwiązań. Zapowiedziano, że w ramach regulatory sandbox wystartuje środowisko testowe, w którym fintechy będą mogły wypróbować swoje produkty pod czujnym okiem nadzoru.

Ewolucja, a nie rewolucja

Następnym krokiem w ramach projektu ma być wprowadzenie rzeczywistej „piaskownicy regulacyjnej”, w której uczestnicy ryzykować będą już realne środki. – Podobne rozwiązania funkcjonują między innymi w Wielkiej Brytanii, Singapurze, Hong Kongu i na Tajwanie – podkreślił Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF. Dodał, że dzięki współpracy nawiązanej z Monetary Authority of Singapore podczas ubiegłorocznego Impact fintech’17, polski nadzorca prowadzi wymianę stażystów i spółek Fintech z Polski z rynkami azjatyckimi.

Uczestnicy dyskusji pozytywnie zareagowali na inicjatywę KNF. W tym gronie byli m.in. Katarzyna Sosin reprezentująca Billon Financial Ltc. i Piotr Marciniak – dyrektor zarządzający Pionu Bankowości Internetowej BGŻ PNB Paribas. Oboje podkreślili, że jest to szansa dla wielu startupów, szczególnie dla rozwoju lokalnego środowiska.

Cyfrowe wsparcie

Magdalena Borowik, doradca ministra ds. technologii finansowych i transakcyjnych w Ministerstwie Cyfryzacji, zwróciła uwagę, że tożsamość cyfrowa jest podstawą dla wszelkich działań cyfrowych również dla fintechów. Z tego względu  resort cyfryzacji pracuje nad „cyfrową piaskownicą administracyjną”. Celem jest zwiększanie dostępności i dojrzałości usług cyfrowych. – Polska jest szczególnym krajem, gdzie administracja publiczna ściśle współpracuje z serwisami transakcyjnymi banków. Liczymy, że niebawem do współpracy dołączą telecomy, poczta, e-commerce i inni partnerzy – dodała Magdalena Borowik.