– Biuro Mastercard w Polsce informuje, że już od północy 20 marca 2020 roku posiadacze kart Mastercard będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności wprowadzania kodu PIN do 100 złotych wszędzie tam na terenie Polski, gdzie terminale POS zostaną odpowiednio zaktualizowane do akceptowania podwyższonego limitu – czytamy w oświadczeniu nadesłanym przez biuro prasowe Mastercard.

Dodatkowo z informacji serwisu Cashless.pl wynika, że już wkrótce podobną decyzję podejmie także Visa. Tym samym organizacje kartowe odpowiedzą na wezwanie Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów. Szybsze podniesienie limitu transakcji bez konieczności podawania PIN-u to efekt zagrożenia epidemicznego. Wyższy limit to rzadsza konieczność dotykania terminala płatniczego.

Mastercard gotowy na podniesienie limitu płatności bez PIN

Pierwotnie limit płatności bez PIN miał zostać podniesiony pod koniec 2020 roku, pomimo tego, że zarówno Visa, jak i Mastercard uzyskały stosowne zezwolenia od Narodowego Banku Polskiego już w 2018 roku. Obecnie trwały prace przygotowujące się do wdrożenia po stronie organizacji kartowych i agentów rozliczeniowych – koordynowane przez Związek Banków Polskich.

W związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa Komisja Nadzoru Finansowego zaapelowała o przyśpieszenie prac. Podobny apel o podniesienie limitu transakcji bez PIN wystosował także minister finansów Tadeusz Kościński. Teraz wygląda na to, że w końcu uda się osiągnąć zamierzony cel.

Obecnie limit transakcji bez konieczności podawania PIN-u wynosi 50 złotych i jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Zgodnie z przepisami UE pojedyncza operacja bez konieczności podawania kodu nie może przekraczać równowartości 50 euro, czyli około 215 złotych. Warto dodać, że problemów z podawaniem PIN-u nie mają osoby płacące za pomocą Apple Pay, czy Garmin Pay. W takim przypadku dodatkowa weryfikacja następuje na smartfonie lub smartwatchu klienta – dzięki biometrii. Podobnie sytuacja wygląda przy okazji płatności Google Pay, ale tylko jeśli posiadamy kartę Twisto. W innym przypadku niestety wciąż trzeba podać PIN jeśli wartość transakcji przekracza 50 złotych.