Dlaczego warto studiować FinTech?

– FinTech to bardzo rozległy obszar wiedzy, który wymaga usystematyzowania oraz zrozumienia fundamentów i procesów, które zachodzą na rynku. Od wiedzy prawnej, ekonomicznej i psychologicznej po technologiczną. W tym obszarze nie ma żartów, bo to kwestia bezpieczeństwa klientów, ryzyka otrzymania wysokich kar za niedopatrzenie prawne lub technologiczne, czy potencjalne zagrożenie całkowitej porażki projektu ze względu na jakąś drobnostkę w UX. Kompetencje zespołu firmy z obszaru fintech muszą być wysokie, sam zapał to stanowczo za mało – mówi Łukasz Piechowiak, redaktor naczelny Fintek.pl.

Podyplomowe studia FinTech są całościowym obrazem zmieniającego się świata finansów. Przedstawiamy tę tematykę całościowo i z różnych perspektyw, a naszymi wykładowcami są najlepsi specjaliści ze świata nauki i biznesu. Wśród naszych uczestników, już w trakcie trwania programu, możemy zaobserwować, jak pod wpływem ogromnej ilości wiedzy zmieniają oni swoje życie zawodowe lub precyzyjnie dążą do wyznaczonego nowego celu. Nasi absolwenci lepiej rozumieją dzisiejszy świat finansów, a dzięki networkingowi realizują niesamowite nowe projekty – dodaje dr Katarzyna Niewińska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Najlepsi branżowi praktycy wśród wykładowców

Wśród wykładowców znaleźli się m.in. Daniel Daszkiewicz z Alior RBL, Paulina Skrzypińska z BNP Paribas oraz Aleksandra Bańkowska z PwC.

– Będę dzielić się ze słuchaczami moim doświadczeniem związanym z tworzeniem środowiska gotowego na nowy rodzaj kooperacji, budowanie programów, procesów, a także narzędzi, które zwiększają szansę na synergię między korporacjami a startupami technologicznymi – przekonuje Daszkiewicz.

Z kolei Paulina Skrzypińska z BNP Paribas dodaje, że podczas zajęć podzieli się najlepszymi praktykami dotyczącymi skutecznego wdrażania technologi pochodzących od startupów do tak dużej organizacji jak bank. – Wszystko to w oparciu o nasze unikatowe podejście, opracowane w ramach „Kodeksu Współpracy ze Startupami”. Dzięki niemu udało nam się zwiększyć efektywność pracy z młodymi firmami technologicznymi – z dwóch lat do nawet trzech miesięcy, m.in. przez zlikwidowanie klasycznej procedury przetargowej, czy włączenie do współpracy tak ważnych obszarów dla banku, jak Compliance, Bezpieczeństwo IT, czy Departament Zakupów Centralnych – zachęca Skrzypińska.

10 lat doświadczenia w 2 semestry

Trzeba mieć dobre fundamenty, by odnaleźć się na tym rynku. Dziesiątki regulacji prawnych, niezbędna wiedza technologiczna, umiejętność nawiązywania relacji biznesowych, ale też solidne biznesowe przygotowanie – to niezbędne elementy zwiększające możliwość sukcesu na tym wciąż nowym, dynamicznie rozwijającym się rynku.

– FinTech to mocno regulowana część sektora startupowego. Przygotowaliśmy dziesiątki analiz przypadków (case studies) obejmujących wykorzystanie najnowszych technologii w najważniejszych obszarach działalności na rynku finansowym. Dzięki udziałowi w tych studiach nauczysz się jak rozpoznawać i zarządzać ryzykiem regulacyjnym w projektach FinTech. W ciągu 2 semestrów otrzymasz wiedzę projektową ekspertów PwC Legal budowaną w obszarze regulacyjnym przez ostatnie 10 lat – stwierdza Aleksandra Bańkowska z firmy doradczej PwC, która jest partnerem merytorycznym Studiów FinTech.

Rekrutacja na podyplomowe studia Fintech na Uniwersytecie warszawskim potrwa do 15 listopada. Studia trwają dwa semestry. Program skierowany jest do osób pracujących w instytucjach finansowych, które chcą zrozumieć i pogłębić wiedzę dotyczącą FinTechów, ale także dla młodych przedsiębiorców. Wśród wykładowców znajdują się rynkowi praktycy. Więcej informacji o kierunku można znaleźć tutaj.