Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego został założony w 1974 roku, przy Banku Rozrachunków Międzynarodowych – także w Bazylei. Pełni funkcję doradczą i opiniotwórczą. Na jego forum mogą odbywać się konsultacje pomiędzy nadzorami.

Czytaj także: Polskie IKO najlepszą bankową aplikacją mobilną na świecie

Innovation Hub od KNF doceniony

Innovation Hub od KNF doceniony przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego

Polska została wymieniona w gronie 14 państw, które działają na rzecz rozwoju branży fintech. W zestawieniu znalazły się jeszcze: Australia, Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Hong Kong, Japonia, Korea Południowa, Luksemburg, Holandia, Singapur, Szwajcaria i Wielka Brytania. Wyszczególniono także działalność Europejskiego Banku Centralnego.

Stopień „profintechowego” nastawienia podzielono na trzy kategorię – Innovation Hub, Accelerator i Regulatory Sandbox. Wszystkie trzy wymogi spełniają tylko nadzorcy z Wielkiej Brytanii, Singapuru, Hong Kongu i Australii. Pełny raport można znaleźć tutaj.

Czym zajmuje się Innovation Hub? W ramach programu organ nadzoru prowadzi dialog z podmiotami sektora FinTech, udzielając im odpowiedzi na zadane zapytania w zakresie obszaru prawno-regulacyjnego, wspierając tym samym rozwój nowoczesnych technologii na rynku finansowym przy zachowaniu bezpieczeństwa i odpowiedniej ochrony klientów. Więcej o Innovation Hub można przeczytać tutaj – KNF uruchamia Innovation Hub dla fintechów.

To na pewno dobra informacja, że dostrzeżono Innovation Hub opracowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Szczególnie, że przewodniczący KNF, Marek Chrzanowski wielokrotnie powtarzał, że celem polskiego nadzorcy jest regulacyjna piaskownica. Idziemy w dobrym kierunku.

Wciąż daleko nam jednak do Brytyjczyków, którzy nie poprzestają na lokalnym sandboxie. W planach jest utworzenie globalnej piaskownicy, w ramach której początkujące fintechy mogłyby testować swoje produkty na kilku zagranicznych rynkach jednocześnie – pod czujnym okiem nadzorów. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Brytyjski nadzór ma rozmach.

Z drugiej strony ciekawym przykładem może być Litwa, która została pominięta w prezentowanym rankingu. W kraju ze stolicą w Wilnie za bardziej przystępne regulacje odpowiada bank centralny, mowa przede wszystkim o systemie CENTROLink. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Litwa najlepszym miejscem do założenia fintechu.