Polski FinTech w jednym miejscu – podsumowanie Fintech Dragons Day 2017

Polski FinTech w jednym miejscu – podsumowanie Fintech Dragons Day 2017.

Fintek.pl był Partnerem Konferencji Fintech Dragons Day 2017, która odbyła się 29 czerwca w Warszawie. Bankom grożą już nie tylko nowe fintechy, ale i podmioty, które mogą je całkowicie zmieść z rynku – Facebook, Amazon czy Google.

Fintech Trends zorganizował po raz pierwszy tak duży event ze względu na rosnącą społeczność entuzjastów fintechu i startupów, które chciały zaprezentować się przed inwestorami. Początek konferencji zaczął się od czterech prezentacji dotyczących big data, sztucznej inteligencji, GPDR oraz przyszłości finansów po PSD2.

Czy wielka piątka gigantów technologicznych podbije branże finansową?

Główną część prowadził Rafał Tomaszewski z Fintek.pl, który pytał panelistów, czy firmy pokroju Facebook, Google i Amazon faktycznie zabiorą znaczny udział rynku płatności i pożyczek bankom? Na te pytania odpowiadali m.in. Anna Maj z PayTech Consulting, Michał Miszułowicz z BNP Paribas, czy Mariusz Ożga, ekspert w sprawach regulacji związanych z PSD2.

– Dużo mówi się o rywalizacji między bankami a fintechami, natomiast my postanowiliśmy przygotować debatę ekspertów o potencjalnie dużo większym zagrożeniu dla obecnego porządku – o firmach które ze względu na posiadane dane o klientach potrafią zrobić dużo lepszy „credit scoring” niż jakikolwiek bank czy fintech – dodaje Piotr Serwin z Fintech Trends.

Wszyscy eksperci byli zgodni – wielkiej piątce nie opłaca się wchodzić w sektor finansowy, tak jak możemy sobie to wyobrażać w pierwszej chwili. Facebookowi czy Google nie będzie się opłacało uruchomienie swojego banku, ale bardzo możliwe, że nawiążą współpracę z wielkimi podmiotami z branży finansowej.

Dyrektywa PSDII może zachęcić Apple, Google, Amazona, Microsoft i Facebooka aby spróbowali swoich sił w coraz bardziej rozdrobnionym sektorze finansowym, ale nie będzie to czynnik decydujący. Warto natomiast zwrócić uwagę na fakt, który podkreślali wszyscy goście debaty – Wielka Piątka technologiczna w finansach to więcej szans dla startupów, które powinny szukać sojuszy i partnerstwa na wzór tego nawiązywanego z bankami. Obecni w dyskusji bankierzy – Mariusz Ożga z Aliora i Michał Miszułowicz z BNP Paribas wydawali się niewzruszeni możliwością ingerencji technologicznych gigantów w branżę finansową.

Poniżej pełny film z przeprowadzonej dyskusji.

Dragons Day 2017 – nagrody

YBanking – groupon dla usług finansowych zajął 1. miejsce w konkursie dla startupów i wygrał program mentoringowy w Hard Gamma Ventures oraz doradztwo prawne od Piotra Brewińskiego & Michała Sasa z FinTech Poland. Unified API otrzymało nagrodę specjalną od BeesFund – 5000 zł na kampanię marketingową oraz wejście do programu akceleracyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Co ciekawe, strategicznym partnerem konferencji nie został bank, ale została nom młoda fintechowa spółka – ID Finance. Może to oznaczać, że fintech w Polsce ma już środki na promocje samych siebie bez potrzeby szukania inwestorów. Pozostałymi partnerami merytorycznymi były m.in. Huge Thing oraz Startup Poland.

– Za rok powinniśmy powtórzyć to wydarzenie, bo rynek cały czas rośnie, pojawią się nowe pomysły, prototypy, środki finansowe, a my dostaliśmy pozytywny feedback od uczestników – mówi Radek Wierzbicki, współzałożyciel Fintech Trends.