21 marca 2019, 17:30:WETS – Warsaw Ecommerce Tech Sessions - Business Link Astoria, Warszawa

Polskie zagłębie startupów sprzedane

Polskie zagłębie startupów sprzedane

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości podpisały ze Skanska umowę sprzedaży 60% udziałów, tym samym oddając markę Business Link w ręce szwedzkiego giganta. Skanska posiadała dotychczas 40% udziałów.

Dariusz Żuk, współzałożyciel Business Link w Polsce i Czechach oraz były prezes nadal pozostaje w AIP. Jego celem na najbliższe lata będzie dalszy rozwój ekosystemu startupowego w Polsce oraz CEE, w tym budowa nowych narzędzi, które mają pomóc w realizacji wizji twórcy Business Linków. AIP zamierza w najbliższym czasie stworzyć 3 biznesowe jednorożce i unikalne w skali globalnej produkty.

Skanska przejmuje 100% udziałów w Business Link

Przedmiotem transakcji jest spółka, która pod nazwą Business Link zarządza 5 biurami Business Link znajdującymi się w warszawskim biurowcu Astoria oraz budynkach zrealizowanych przez Skanska w Poznaniu (Maraton), Krakowie (High5ive), Wrocławiu (Green2Day) i Pradze (Visionary). Pozostałymi lokalizacjami Business Link będą zarządzały AIP.

Business Link to jeden z liderów coworkingowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Przestrzenie działają w kilkunastu lokalizacjach o łącznej powierzchni powyżej 35 tys. metrów kwadratowych.  W ramach swojej działalności Business Linki na przestrzeni 8 lat, pomogły ponad 6 tys. przedsiębiorców.

Rynek nowoczesnych, elastycznych przestrzeni biurowych stale się rozwija. Analizy wskazują, że sektor ten rósł w Polsce w ostatnich latach o ok. 30-40% rocznie. Podobnie sytuacja wygląda w Europie, gdzie rynek w kolejnych latach może rozwijać się w tempie nawet 30% rocznie.

Potrzeby przedsiębiorców się zmieniają. Firmy otwierają się na współdzielone przestrzenie do pracy. Zgodnie z najnowszymi trendami klienci chcą łączyć tradycyjną przestrzeń biurową z „coworkiem”, co daje im z jednej strony elastyczność, a z drugiej unikalne możliwości rozwoju zawodowego pracowników. A te jak wiemy coraz częściej stają się jednym z podstawowych narzędzi przyciągania talentów.

/Rafał Tomaszewski