– Fintech Knowledge Hub sprawi, że organy nadzoru z krajów Unii Europejskiej będą mogły podzielić się wiedzą na temat najlepszych sposobów na zaadaptowanie się do nowych warunków, kształtowanych przez technologie. Pomoże to w rozwoju innowacji i umożliwi skalowalność na jednolitym rynku – mówi Andrea Enria, przewodniczący EBA, cytowany przez serwis Finextra.

Czytaj także: Google zakazuje reklam kryptowalut

Fintech Knowledge Hub – pole do wymiany doświadczeń

Wygląda więc na to, że Fintech Knowledge Hub będzie po prostu centrum do wymiany doświadczeń dla organów nadzoru państw członkowskich. Pozwoli on także na gruntowną ocenę obecnych podejść do licencjonowania firm fintechowych i ustalenia najlepszych praktyk w zakresie piaskownic regulacyjnych i centrów innowacji.

EBA twierdzi, że chce zająć się kwestiami konsumenckimi wynikającymi z rozwoju sektora fintech. Chodzi w szczególności o:

  • niejasny status prawny firm fintechowych,
  • potencjalne przeszkody krajowe, które uniemożliwiają fintechom rozwijanie swoich usług na wspólnym rynku europejskim,
  • słuszność obecnych regulacji w obszarze kryptowalut.

Jeszcze przed publikacją Fintech Roadmap przewodniczący Enria powiedział, że Urząd chce uniknąć oficjalnego regulowania branży kryptowalut i zamierza raczej wykorzystywać istniejące przepisy. Chodzi o regulacje dotyczące przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz zabronienie bankom zajmowania się krypto-tokenami.

Enria powiedział też, że fintechy nie powinny być traktowane jak banki, ponieważ obszar ich działalności jest znacznie mniejszy. Zdaniem przewodniczącego EBA regulowanie fintechów tak samo jak banków, tylko dlatego, że ze sobą konkurują, nie jest rozwiązaniem optymalnym. Pełny dokument EBA w sprawie Fintech Roadmap można znaleźć tutaj.

Czytaj także: Wiemy coraz więcej o PSD2. Komisja Europejska publikuje RTS-y

KNF też współpracuje

Polski nadzorca, czyli Komisja Nadzoru Finansowego, już od kilku miesięcy aktywnie poszukuje partnerów do współpracy z branży fintech. KNF zawarł wstępne porozumienia z nadzorami z Singapuru, Tajwanu i Hong Kongu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Żabie skoki KNF-u. Po Tajwanie czas na Hongkong.

Działanie KNF zostało docenione w ostatnim raporcie Bazylejskiego Komitetu Nadzoru Bankowego, który umieścił Polskę w gronie krajów najbardziej wspierających branżę fintech. Sam Marek Chrzanowski kilkukrotnie zapewniał, że Urząd małymi krokami zmierza w stronę piaskownicy regulacyjnej, zaczynając od Innovation Hub. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Polska w gronie krajów najbardziej wspierających fintechy.

Czytaj także: Unia Europejska ostrzega przed kryptowalutami