Największą popularnością cieszą się wnioski dotyczące zwolnienia ze składek ZUS – wpłynęło ich ponad 353 tys. To nie powinno zaskakiwać. Z informacji podawanych kilka dni temu przez minister rozwoju Jadwigę Emilewicz wynikało, że w ciągu jednego dnia przedsiębiorcy złożyli ponad 3 tys. wniosków o zwolnienia ze składek ZUS.

W tym kontekście warto przypomnieć także dane podawane wczoraj przez Związek Banków Polskich. Zgodnie z informacjami ZBP klienci indywidualni złożyli już 543 tys. wniosków o tak zwane wakacje kredytowe, czyli zawieszenie rat kredytów.

Tarcza antykryzysowa – najnowsze dane Ministerstwa Rozwoju

Według stanu na 9 kwietnia na godz. 7.00 wpłynęło 487 709 wniosków o skorzystanie z oferowanych przez tarczę antykryzysową rozwiązań, z czego:

  • 353 054 – dot. zwolnienia ze składek do ZUS za marzec – maj 2020 r.
  • 74 280 – dot. świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą;
  • 5 325 – dot. dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego, dofinansowanie do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy;
  • 44 588 – dot. pożyczki dla mikroprzedsiębiorców;
  • 5 518 – dot. świadczenia postojowego dla umów cywilnoprawnych;
  • 4 944 – dot. odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat.

Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że ponad połowa (56 proc.) ankietowanych przedsiębiorstw planuje skorzystać z dofinansowania do utrzymania pracowników w zatrudnieniu, przewidzianego w Tarczy Antykryzysowej. Najbardziej zainteresowane tym rozwiązaniem są duże firmy (90 proc. wskazań), a także sektor handlowy (63 proc.). Liczba złożonych wniosków o postojowe już przekroczyła 50 tys. – podaje Ministerstwo Rozwoju.

Na początku bieżącego tygodnia resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz przygotował drugą wersję specustawy Tarcza Antykryzysowa. W nowym projekcie można znaleźć wiele rozwiązań z zakresu cyfryzacji gospodarki, ale niestety wciąż mało jest realnych pieniędzy dla przedsiębiorstw pogrążonych w kryzysie.