Partner serwisu Visa dla biznesu

Provident dołącza do Zastrzeżeń Kredytowych BIK

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#BIK
Opublikowano: 10 maja 2018, 14:01 Aktualizacja: 24 lipca 2019, 11:36

Provident dołącza do usługi Zastrzeżenie Kredytowe, opracowanej przez Biuro Informacji Kredytowej. To pierwsza tak duża instytucja pożyczkowa, która dołączyła do programu.

Zastrzeżenie Kredytowe BIK to usługa typu credit freeze, dzięki której klient może zastrzec swoje dane i zablokować możliwość udzielenia na nie kredytu. Oprócz Providenta uczestniczą w niej także firmy Cross Loan, SMS Kredyt i Media Raty. W przyszłości do Zastrzeżeń Kredytowych mają dołączyć także inne firmy pożyczkowe. Więcej o nowej usłudze BIK można przeczytać tutaj – Nowa usługa w BIK. Zastrzeż swoje dane.

Zastrzeżenie Kredytowe BIK – jak z niego skorzystać?

Aby skorzystać z Zastrzeżenia Kredytowego, należy założyć konto na portalu Biura Informacji Kredytowej i aktywować Alerty BIK. Każdy, kto włączy Alerty, dostanie powiadomienie SMS lub e-mail, jeśli w BIK pojawi się informacja o próbie uzyskania kredytu lub pożyczki na jego dane.

Usługa nie umożliwiała do tej pory zastrzeżenia danych i poinformowania instytucji finansowych, jeszcze przed udzieleniem finansowania, o tym, że nie wyraziliśmy zgody na nowy kredyt lub pożyczkę. Taka opcja pojawiła się dopiero teraz. Zastrzeżenie Kredytowe nie jest dodatkowo płatne – żeby z niego korzystać, trzeba mieć aktywne Alerty BIK (koszt: 24 zł na rok).

Należy pamiętać, że Zastrzeżenie Kredytowe uniemożliwi wzięcie kredytu lub pożyczki na dane osoby, która je zastrzegła, ale tylko w tych bankach i firmach pożyczkowych, które przystąpiły do systemu. Provident to pierwszy tak duży gracz, który dołączył do systemu. Firma udziela finansowania na około 2 miliardy złotych rocznie.

– Oprócz Zastrzeżenia Kredytowego BIK korzystamy także od ubiegłego roku z systemu Bezpieczny PESEL. To rozwiązanie pozwala bezpłatnie zastrzec dane każdemu, kto nie chce zaciągać pożyczek na rynku pozabankowym. Jeśli wpłynie do nas wniosek na dane, które są zastrzeżone w systemie Bezpieczny PESEL lub w nowym systemie BIK, zostanie on automatycznie odrzucony – wyjaśnia Marek Białkowski, dyrektor Biura Ryzyka Kredytowego w Provident Polska.

Provident/RT


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

provident-dolacza-do-zastrzezen-kredytowych-bik