W razie podbramkowej sytuacji można skorzystać z systemu płatności natychmiastowych Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne. Inna alternatywa to darmowe przelewy na numer telefonu BLIK, które także działają w oparciu o Express Elixir.

Przerwy w przelewach. Zrób teraz – nie czekaj, bo przyjdzie we wtorek.

Rozliczenia w systemie Elixir realizowane są w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. Odstępstwem od tej normy są dni świąteczne. W dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system Elixir nie realizuje sesji rozliczeniowych. Zatem 22 kwietnia – w Poniedziałek Wielkanocny, system Elixir nie będzie działać.

Przelewy zlecone przez banki do KIR w piątek, 19 kwietnia po godz. 16.00 zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji pierwszego dnia roboczego, czyli dopiero 23 kwietnia. W przypadku Euro Elixir – systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i kierowane do strefy euro), przerwa w działaniu potrwa nieco dłużej. System nie będzie funkcjonować również w piątek, 19 kwietnia. Tego dnia, w wielu krajach europejskich Wielki Piątek to tak zwany banking holiday, czyli dzień wolny od pracy.

Warto także pamiętać o nadchodzącej majówce – wtedy również nastąpią przerwy w działaniu systemów Elixir. Dni ustawowo wolne od pracy wypadają w środę (1 maja) i w piątek (3 maja), dlatego przelewy zlecone w czwartek po godzinie 16.00 trafią do odbiorców dopiero w poniedziałek 6 maja.

/Rafał Tomaszewski