Pomimo częstego narzekania na CEPiK (różnego rodzaju awarie i niedyspozycje), to właśnie dzięki temu systemowi powstały takie e-usługi jak Historia Pojazdu, czy Bezpieczny Autobus. Od początku stycznia do końca czerwca Polacy ponad 428 tys. razy skorzystali z możliwości sprawdzenia autobusu, a historie pojazdu online sprawdzaliśmy ponad 68 mln razy. To robi wrażenie.

Nowy raport z CEPiK

Gdyby nie CEPiK nie byłoby też możliwe zniesienie obowiązku wożenia przez kierowców dowodów rejestracyjnych. Od 1 października 2018 r. nie musimy ich mieć przy sobie – policjanci mają dostęp do CEPiK i mogą w niej sprawdzić wszystko od ręki. Z kolei już na początku zniesiony zostanie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

CEPiK to przede wszystkim informacje na temat zarejestrowanych pojazdów. Resort cyfryzacji podaje najnowsze dane na temat liczby zgłoszeń. Od stycznia do czerwca bieżącego roku Polacy zarejestrowali ponad 900 tys. pojazdów. Co nie może dziwić pierwsze miejsce na liście zajmuje Warszawa. Mieszkańcy stolicy zarejestrowali ponad 61,5 tys. środków lokomocji, z czego prawie 43 tys. to pojazdy firmowe.

Na drugim miejscu uplasował się Kraków, gdzie zgłoszono niespełna 22 tys. środków lokomocji. W tym przypadku proporcje między prywatnymi i firmowymi autami są niemal równe – ponad 11 tys. to pojazdy firmowe, a około 10,6 tys. prywatne. Miejscem na najniższym stopniu podium musiał zadowolić się Poznań, który bardzo nieznacznie ustąpił stolicy województwa Małopolskiego. W Poznaniu od początku 2019 roku zarejestrowano 21,7 tys. pojazdów (zdecydowana większość to auta prywatne). Pierwszą dziesiątkę uzupełniają takie miasta jak Wrocław, Łódź, Gdańsk, Katowice, Szczecin, Lublin i Bydgoszcz.