Od stycznia 2016 roku koszty polis komunikacyjnych wzrosły średnio o 40%. Już wielu Polaków odczuło te tendencje rynkowe na własnej skórze. Pustoszące kieszenie kierowców OC staje się szczególnie uciążliwym wydatkiem w okresie przedświątecznym. Problem ten nie ogranicza się do obowiązkowych produktów ubezpieczeniowych, dotyczy również ubezpieczenia domu czy prywatnych abonamentów medycznych.

Receptą na te bolączki staje się rozłożenie kosztów ubezpieczeniowych na raty. Pojawiają się jednak pytania, czy zawsze system ratalny jest dobrym rozwiązaniem? A jeśli tak, to czym kierować się przy zawieraniu takiej umowy?

 –Wraz z końcem roku rośnie liczba domowych wydatków, dlatego wielu Polaków obawia się, czy udźwignie ten ciężar finansowy na swoich barkach. Dochodzące do tego koszty produktów ubezpieczeniowych niejednokrotnie nadwyrężają domowy budżet. W tej sytuacji wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje klientom skorzystanie z systemu ratalnego. U większości z nich klient ma możliwość rozłożenia płatności na dwie lub cztery raty. Już taki podział płatności stanowi pewne ułatwienie w zorganizowaniu domowego budżetu – tłumaczy Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia

– Niemniej jednak w obliczu rosnących cen OC wiele osób szuka możliwości uiszczenia opłat w dłuższym okresie. Dlatego wprowadziliśmy możliwość rozłożenia płatności na 11 rat w systemie smart11. Porównaliśmy proponowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe systemy ratalne – nasz Smart11 znalazł się wśród najtańszych rozwiązań – dodaje.

Czytaj także: Nowa era ubezpieczeń komunikacyjnych

Grosz do grosza…

 Dla wielu Polaków podwyżki cen OC to nawet od kilkuset do kilku tysięcy złotych więcej, które musi wydać w skali roku – to duże obciążenie w domowym budżecie. Zwłaszcza jeśli w ubiegłym roku lub nawet kilka lat wstecz mieli na swoim koncie kolizje drogowe – tegoroczna opłata za OC może być dla nich wielokrotnie wyższa. Kołem ratunkowym w tej sytuacji są systemy ratalne. Zanim jednak skorzystamy z tego udogodnienia, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, przede wszystkim – ile wyniesie nas całkowity koszt ubezpieczenia uwzględniający wszelkie dodatkowe opłaty i prowizje.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu bez wizyty u agenta, a za pomocą aplikacji mobilnej?

– Nieprzypadkowo Produktem Miesiąca CUK Ubezpieczenia w grudniu jest system ratalny smart 11+ firmy Bacca. Oprócz rozłożenia płatności na 11 rat klient zyskuje równocześnie możliwość łącznej wypłaty od 500 do maksymalnie 3500 zł. Te dodatkowe pieniądze może przeznaczyć na dowolny cel, np. dające się nam wszystkim we znaki świąteczne wydatki. Całość tej płatności klient spłaca przy niskim oprocentowaniu w ciągu kolejnych 11 miesięcy. Mniej odczuwalne koszty ubezpieczenia sprawiają również, że klienci chętniej decydują się na inne istotne produkty ubezpieczeniowe. Bez możliwości spłaty ratalnej trudniej byłoby im skorzystać z nieobowiązkowych, aczkolwiek potrzebnych produktów, jak np. ubezpieczenie domu czy majątku– wyjaśnia Maciej Kuczwalski.