Można powiedzieć, że zdążyliśmy się już do tego przyzwyczaić. W ostatnim czasie rekordy są bite co roku, ale w ostatnim okresie rozliczeniowym przyrost był naprawdę imponujący – dobrze obrazuje to poniższa grafika przygotowana przez Ministerstwo Finansów.

PIT 2018 rozliczony przez Internet rekord

W 2018 roku drogą elektroniczną rozliczono dokładnie 11 374 148 PIT-ów. Natomiast rok wcześniej było ich „zaledwie” 9 670 215. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – e-PITy zdetronizowały papier?.

A co z osobami, które zapomniały się rozliczyć? Jak uniknąć kary? Należy niezwłocznie przeprosić fiskusa, czyli złożyć czynny żal. Trzeba jednak pamiętać, że czynny żal zadziała tylko wtedy, jeżeli złożymy go przed tym, jak Urząd Skarbowy upomni nas o braku rozliczenia.

Ponad 11 milionów e-PIT-ów – nowy rekord

Resort finansów chwali się akcjami społecznymi, które miały zachęcać Polaków do rozliczenia się przez Internet. Chodzi między innymi o akcję „Szybki PIT”, która rozpoczęła się 1 marca i potrwała do końca okresu rozliczeniowego, czyli 30 kwietnia.

Oto co Ministerstwo Finansów przygotowało w ramach kampanii:

  • 93 punkty rozliczeń w galeriach handlowych odwiedziło ponad 15 tys. osób,
  • eksperci MF od podatków dochodowych podczas kwietniowych dyżurów telefonicznych odpowiedzieli na pytania dotyczące rozliczeń, m.in. na temat ulg podatkowych czy działalności gospodarczej,
  • podobne dyżury odbywały się we wszystkich urzędach skarbowych, gdzie dodatkowo znajdowały się stanowiska, z których podatnicy mogli wysłać e-Pita,
  • uruchomiona została strona www kampanii Szybkipit.pl, na której znalazły się formularze, broszury, instrukcje i wszystkie informacje potrzebne do złożenia deklaracji,
  • w ostatnich dniach kwietnia wszystkie urzędy skarbowe pracowały dłużej,
  • w tym roku można było również skorzystać z aplikacji, która umożliwiała sprawdzenie stanu realizacji zwrotu nadpłaty podatku z deklaracji za 2017 r.

Czy 11 milionów PIT-ów online to faktycznie duża liczba? W kraju z populacją przekraczającą 38 milionów niekoniecznie. Może się czepiamy, ale wciąż większość Polaków rozlicza się w sposób tradycyjny w placówce Urzędu Skarbowego… Na pewno trzeba pochwalić Ministerstwo Finansów za kolejne udogodnienia – na przykład PIT-WZ, czyli wniosek o wypełnienie PIT-a przez Urząd Skarbowy.

Usprawniany jest też sam proces rozliczeń przez Internet. Dzięki aktywacji Profilu Zaufanego przez bankowość internetową można rozliczyć się z fiskusem bez wychodzenia z domu. Dodajmy do tego wspomniany PIT-WZ i okaże się, że jedyne co musi zrobić podatnik, to wypełnić wniosek i zatwierdzić PIT-a – wszystko z poziomu komputera lub smartfona. Ciężko jednak wygrać z ludzkimi przyzwyczajeniami (to długotrwały proces), dlatego obecny, stały wzrost liczby e-PIT-ów wypada uznać za sukces.