Przyjęło się, że w Europie kody QR nie zdają egzaminu i jest to rozwiązanie typowe dla rynku azjatyckiego. Wygląda na to, że ta opinia jest już nieaktualna. Kody QR okazują się być dobrym instrumentem inicjującym płatność w biznesie, a teraz na to rozwiązanie stawia także fintech Revolut.

15 mln klientów Revolut na świecie, z tego 500 tys. firm

Kody QR w płatnościach może czekać renesans. Przypomnijmy, że usługę tę rozwija także PayPal. Niedawno pisaliśmy także o tym, że to ciekawe rozwiązanie może być przydatne w datkach na cele charytatywne. Teraz przyszedł czas na informacje o tym, że kody QR zaoferuje Revolut w swojej platformie Revolut Business. Ten brytyjski fintech ma już ponad 15 mln klientów na świecie i ponad 1 mln w Polsce i nie jest tajemnicą, że planuje mocno rozwijać usługi dla biznesu, w tym bramkę płatniczą i teraz także przyjmowanie płatności za pomocą kodów QR, która sprzyja zachowaniu dystansu społecznego.

Z platformy usług finansowych Revolut Business korzysta już 500 tysięcy firm na całym świecie i ponad 10 tys. w Polsce. Podczas gdy pandemia nie ustępuje, czekamy na szczepienia, a część usług działa w reżimie sanitarnym, warto pamiętać o DDM (Dezynfekcja, Dystans, Maseczka) i płatnościach z zachowaniem dystansu społecznego. Czy za kawę na wynos, czy za naprawę domowej usterki, lepiej płacić bezgotówkowo, telefonem. Revolut Business udostępnia przedsiębiorcom QR kody, do przyjmowania niewielkich płatności.

Jak działa płatność kodem QR?

QR kod to płatność bezstykowa, online, gdzie usługodawca widzi od razu, w obecności klienta, że transakcja przeszła pomyślnie. Przedsiębiorca generuje QR kod w aplikacji w swoim telefonie, a klient skanuje go kamerką swojego smartfona, zachowując bezpieczny dystans. Na telefonie klienta wyświetla się prośba o potwierdzenie płatności Apple Pay, Visa lub Mastercard i transakcja na urządzeniu z iOS lub Android zostaje sfinalizowana.

Klienci Revolut Business mogą korzystać z kodów QR wykonując następujące kroki:

  1. Otwórz aplikację Revolut Business, utwórz Prośbę o płatność i jako metodę ustaw kod QR,
  2. Wybierz walutę, kwotę i opis płatności,
  3. Wyświetl kod QR klientowi, aby mógł go zeskanować,
  4. Klient może zapłacić za pomocą Apple Pay, Visa lub Mastercard na swoim urządzeniu z iOS lub Android.

– Popularność płatności kodami QR rośnie, ponieważ jest szybka, łatwa i pozwala zachować bezpieczny dystans, istotny w dzisiejszych usługach. Nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń ani sprzętu. Wystarczy, że sprzedawca posiada telefon z aplikacją Revolut Business i wygeneruje na nim kod QR, aby przyjąć natychmiastową płatność od klienta. Bezstykowo, od ręki i bezpiecznie – mówi Paulo Guichard, menedżer ds. akceptacji płatności w Revolut.

Klienci Revolut Business mogą już korzystać z płatności kodami QR w Polsce, Litwie, Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii, Francji, Danii, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Finlandii, Czechach, Estonii, Węgrzech, Słowenii, Słowacji, Norwegii i Luksemburgu.

By uaktywnić kody QR, klienci Revolut Business muszą zaktualizować swoją aplikację do wersji 2.28 lub wyższej w sklepie iOS lub Android. Muszą też zaaplikować o specjalne konto handlowe (Merchant Account) z poziomu swojego konta Revolut Business. Następnie, gdy tylko aplikacja pojawi się w systemie, zespół Revolut Business zapoznaje się z nią i kontaktuje z przedsiębiorcą tak szybko jak to możliwe, by poinformować o decyzji i dalszych krokach, lub odpowiedzieć na pytania.

/LP/Fintek.pl