• 1 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie nowej pracowni Data Science na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (MiNI PW).
  • Laboratorium powstało dzięki współpracy Grupy MI^2 –  zrzeszającej badaczy
    i studentów z wydziałów MiNI PW oraz MIM UW –  oraz firmy Nethone – należącego do Grupy DaftCode dostawcy opartych na sztucznej inteligencji rozwiązań z obszarów Business Intelligence i ochrony przed fraudami.

Nowe laboratorium zostało wyposażone w wysokiej klasy sprzęt, w tym m.in. w najnowszy model drukarki 3D Skriware. W MI^2 DataLab może w komfortowych warunkach pracować jednocześnie do 15 osób. Dzięki temu, oprócz realizacji projektów badawczych Grupy MI^2, obiekt będzie regularnie wykorzystywany do organizacji warsztatów, hackathonów i meet-upów.

Dobrym przykładem jest stały cykl “otwarte wtorki” – regularne spotkania, podczas których każdy będzie mógł przyjść do pracowni, posłuchać o nowych rozwiązaniach, przetestować je na przykładowych danych i uzyskać informacje potrzebne do zastosowania ich we własnych projektach.

– Uruchomienie DataLabu to wielkie wydarzenie zarówno dla Grupy MI^2, jak i całego warszawskiego środowiska Data Science. Z zamiarem zbudowania laboratorium nosiliśmy się od wielu miesięcy. Zależało nam na stworzeniu specjalnej przestrzeni do pracy kreatywnej, która przyciągnie pasjonatów analizy danych i stanie się kuźnią nowych, zaawansowanych rozwiązań analitycznych. Lab został zbudowany na wzór Hackerspacesów i MediaLabów, zgodnie z zasadą Learn&Do. Badacze, doktoranci i studenci podczas seminariów będą przedstawiać i dyskutować nowinki ze świata uczenia maszynowego, wizualizacji danych, przetwarzania dużych danych. Następnie, te nowinki będziemy testować na projektach, które realizujemy we współpracy z lekarzami, biologami i instytucjami biznesowymi. – powiedział dr hab. inż. Przemysław Biecek, Grupa MI^2.

Czytaj także: Kilka słów o tym, jak świat zapomina o nauce

MI^2 DataLab od Nethone

Otwarcie MI^2 DataLabu doskonale uzupełnia realizowane obecnie działania oraz plany Politechniki Warszawskiej. W lutym br. wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych wprowadził specjalizację Data Science w ramach drugiego stopnia studiów informatycznych, a od października rusza nowy kierunek poświęcony temu interdyscyplinarnemu obszarowi nauki. Razem z wydziałem MIM UW otwierane są również wspólne studia doktoranckie z obszaru analizy danych. Specjaliści w dziedzinie Data Science należą do najbardziej pożądanych przez rynek pracy. Jakość kształcenia ma kluczowe znaczenie dla zatrudniających ich firm.

– Członkowie Grupy MI^2 to najwyższej klasy specjaliści w dziedzinie Data Science. Nasza firma natomiast swoją pozycję na rynku buduje w znacznej mierze właśnie dzięki współpracy z najlepszymi. Postanowiliśmy pomóc w stworzeniu MI^2 DataLabu, ponieważ wiemy, jak ważne dla realizacji ambitnych projektów z zakresu przetwarzania, modelowania i wizualizacji danych jest odpowiednie zaplecze – powiedział Hubert Rachwalski, COO, Nethone.

– Niezmiernie cieszy nas, że możemy mieć wkład w rozwój polskiego Data Science nie tylko w biznesie, ale również na poziomie akademickim. Wierzymy, że właśnie w ten sposób należy budować innowacyjną gospodarkę – dodał.

Grupa DaftCode, do której należy spółka Nethone, nie po raz pierwszy wspiera rozwój polskiej nauki.

– MI^2 DataLab to kolejny przykład zaangażowania Grupy DaftCode we współpracę z polskimi ośrodkami naukowymi. Nieco ponad rok temu, wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim uruchomiliśmy laboratorium do nauki programowania na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Teraz, dzięki powstaniu DataLabu, Politechnika Warszawska może przygotowywać studentów do zawodu, w którym sukcesy odnosi się przede wszystkim dzięki know-how. Wspierając polskie uczelnie, zwiększamy szanse na wyszkolenie wysoko wykwalifikowanej kadry rodzimych specjalistów w zakresie Data Science – podsumował Jędrzej Szcześniak, Co-founder DaftCode.