Gdańsk podsumowuje pierwszy miesiąc nowego systemu biletowego

0
Piotr Koperski
Piotr Koperski
#Fintech
Opublikowano: 9 listopada 2018 Aktualizacja: 21 lutego 2019

Nowy system biletowy od Mennicy Polskiej zadebiutował w Gdańsku 3 października. Przez pierwszy miesiąc gdańszczanie zapisali na swoich kartach płatniczych ponad 2 tys. jednorazowych wejściówek, korzystając z 23 nowych biletomatów. Podobne rozwiązanie działa także we Wrocławiu i w Bydgoszczy.

Większość pasażerów komunikacji miejskiej od lat miała problem z kupnem biletu u kierowcy, ponieważ nie miała przy sobie gotówki. Rozwiązanie od Mennicy Polskiej, czyli Open Payment System pozwala zapisywać bilet na karcie płatniczej. Nie ma potrzeby drukowania biletów kartonikowych.

Bilet w postaci karty płatniczej

Już od ponad miesiąca pasażerowie wybranych linii autobusowych łączących lotnisko i centrum Gdańska mogą nabywać bilety komunikacji miejskiej, używając zbliżeniowej karty bankowej. Wszystko to za sprawą pilotażu Open Payment System (OPS), który został uruchomiony 3 października br. w 15 pojazdach łączących strategiczne punkty na mapie Gdańska.

Do 3 listopada w nowoczesnych urządzeniach sprzedano ponad 2100 jednorazowych biletów normalnych i ulgowych. Rozwiązanie funkcjonuje z powodzeniem w kilku miastach w Polsce, w tym we Wrocławiu. Więcej dowiesz się tutaj.

Zainstalowane na początku zeszłego miesiąca 23 nowoczesne biletomaty pokładowe pozwalają na zakup biletu w elektronicznej formie w ciągu zaledwie kilku sekund. Cały proces ogranicza się do dwóch prostych kroków: wyboru odpowiedniego biletu (lub biletów) na ekranie automatu i zbliżenia karty płatniczej do czytnika.

Łódź poszła o krok dalej

Podobny system płatności za bilet kartą funkcjonuje w Łodzi, z tym że zamiast za bilet na całej trasie płacimy za konkretną liczbę przejechanych przystanków z punktu A do punktu B. Wydaje się to świetnym rozwiązaniem dla pasażerów korzystających z częstych przesiadek.

A co z Warszawą? Na razie warszawianie mogą się pocieszać rozpisaniem przetargu na projekt Zintegrowanej Karty Miejskiej, czyli cyfrowego biletu miesięcznego, którego wdrożenie zaplanowano dopiero na 2023 rok.

Dokument potwierdzający przejazd

Istotną nowością OPS jest nadanie kartom płatniczym podwójnej funkcji: pełnią one jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. Kontroler pobiera z systemu centralnego listę aktywnych identyfikatorów płatności (czyli ważnych w danym momencie biletów na obszarze Gdańska) i za pomocą specjalnego czytnika sprawdza, czy kontrolowaną kartą został zakupiony bilet.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ruszyl-system-ops-w-gdansku-sprzedano-juz-2-tys-biletow