O sprawie pisze Dziennik Gazeta Prawna. PiS zasila TVP i radio pieniędzmi z budżetu już od trzech lat. Środki są przekazywane na podstawie doraźnych ustaw, jako rekompensata za zwolnienia z obowiązku opłacania abonamentu RTV – czytamy w DGP. Dzięki temu w 2018 roku media publiczne otrzymały ponad 670 mln zł, a do końca roku bieżącego na ich konto ma trafić około 1,26 mld PLN.

Abonament RTV zostanie zlikwidowany

Niezależnie od wyniku październikowych wyborów parlamentarnych model finansowania mediów ulegnie zmianie. DGP pisze, że w przypadku ponownego zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości system „abonamentowo-budżetowy” ma zastąpić regularne zasilanie jedynie z budżetu. W przypadku sukcesu Platformy Obywatelskiej planowana jest głębsza reforma mediów publicznych, ale finansowania ma i tak opierać się na budżecie państwa – wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna.

Zdaniem Ministerstwa Kultury abonament RTV się nie sprawdza, bo ludzie i tak nie chcą go płacić. Tak wynika z badań – podaje DGP. Projekt ustawy nie jest jeszcze gotowy, ale zdaniem przedstawicieli resortu kultury wystarczy dopisać kilka artykułów do niedawno wprowadzonych regulacji.

Czy likwidacja abonamentu RTV to dobry pomysł? Wydaje się, że tak – przede wszystkim ze względu na swoisty opór społeczny. Polacy po prostu nie płacą abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dziennik Gazeta Prawna przytacza dane Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, według której abonament RTV opłaca tylko 990 tys. obywateli, a telewizor posiada około 13,5 mln Polaków.

Poznaj ekonomiczny pakiet filmowy – sprawdź tu!

TO CZEGO SZUKASZ – ZNAJDZIESZ NA ALLEGRO