– Byłbym w stanie zaryzykować stwierdzenie, że z wiedzą ekonomiczną Polaków jest o tyle lepiej niż w niektórych spośród krajów Zachodu, że Polska tak jak inne kraje bloku wschodniego bezpośrednio doświadczyła upadku systemu komunistycznego. Bezpośrednio doświadczyła tego co przyszło później – wielu reform wolnorynkowych, wielu zmian mniej lub bardziej udanych. I w pewnym sensie uodporniło to społeczeństwo polskie na najbardziej prymitywną propagandę ekonomiczną, którą część społeczeństw zachodnich jest w stanie przyjąć – mówi Mateusz Błaszczyk.

Z czym Polakom kojarzy się ekonomia?

– Z drugiej strony dziedzictwo sytemu słusznie minionego ma też bardzo dużo negatywnych konsekwencji. Niekoniecznie takich na poziomie wiedzy czysto teoretycznej, ale na poziomie skojarzeń. Ekonomia kojarzy się z robieniem pieniędzy, z brudnymi interesami i hasłami, że pierwszy milion trzeba ukraść. To jest coś nad czym trzeba sporo popracować. Na kanale Prosta Ekonomi mamy nagrany film na bazie scenariusza dr. Marcina Chmielowskiego na temat tego jaka jest wiedza Polaków na temat ekonomii. Moim zdaniem można się cieszyć, że pewne rzeczy się poprawiły jeśli chodzi o świadomość ekonomiczną w ciągu ostatnich 30 lat, ale jeszcze daleka droga przed nami – dodaje ekspert.

– Niestety nie zawsze jest tak, że wiedza ekonomiczna przekłada się na nasz dobrobyt finansowy. Nie jest to myślenie zupełnie bezzasadne, ale nie jest to też takie proste przełożenie. Tutaj jest to słynne hasło: „Gdyby ekonomiści znali się na ekonomii, to dawno byliby milionerami”. Ale nie jest to do końca trafna analogia. Ja bym porównał to do takiego powiedzenia: „Gdyby ornitolodzy naprawdę znali się na tym co robią, to już dawno nauczyli by się latać” – mówi Mateusz Błaszczyk.

Z Mateuszem Błaszczykiem rozmawiał Rafał Tomaszewski. Podcast można znaleźć także na Spotify i Soundcloud.

Pozostałe podcasty znajdziecie pod tym linkiem i w zakładce Fintek Extra.

Wersja audio:

Podcast na YouTube:

/RT