Shift to francuska spółka technologiczna założona w 2014 roku z siedzibą w Paryżu i Bostonie (biura także w Tokio, Madrycie, Singapurze i Sao Paulo). Firma świadczy usługi z zakresu sztucznej inteligencji do wykrywania fraudów (oszustw) w branży ubezpieczeniowej – w modelu SaaS, czyli Software as a Service. Shift skupia się na tworzeniu rozwiązań AI, które pomagają ubezpieczycielom wykrywać oszustwa ubezpieczeniowe, a jednocześnie nie pogarszają ich relacji z klientami.

Nowy europejski jednorożec

Łącznie Shift pozyskało 320 mln USD, co oznacza, że oficjalna wycena spółki przekroczyła 1 mld USD. Tym samym trafiła na listę europejskich jednorożców w kategorii spółek z branży insurtech. W Europie jest ok. 60 startup finansowo-technologicznych, które mogą poszczycić się wyceną powyżej 1 mld USD.

Obecnie firma ma ponad 100 klientów na 25 rynkach. Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na rozwój w Europie i Azji, a także wejście z usługami na rynek ubezpieczeń medycznych oraz rozwój technologii AI. Głównym inwestorem w zakończonej rundzie finansowania jest Advent International – jedna z największych firm inwestycyjnych na świecie, której łączna wartość aktywów przekracza 76 mld USD.