W międzyczasie pojawiły się plotki, że zakupem platformy miałaby być zainteresowana Telewizja Polska. Państwowy nadawca ma jednak swoje własne problemy. Showmax działał w Polsce niecałe dwa lata. Zasłynął z kilku produkcji, z których niektóre nawet były docenione przez krytyków jak np. polski serial Rojst.

Dziękujemy, że byliście z nami! Będziemy tęsknić! ♥️

Opublikowany przez Showmax Polska Czwartek, 31 stycznia 2019

Ostatecznie 1 lutego doszło do wyłączenia dostępu do platformy – obecnie logując się na stronę aplikacji pojawia się komunikat w j. angielskim, że Showmax nie jest już dostępny w Polsce. Firma w okresie kwiecień 2017 – marzec 2018 odnotowała 19,2 mln zł przychodów i 1,4 mln zł zysków. W tym okresie spółka operująca w Polsce zatrudniała 19 pracowników.

Usuń dane osobowe

30 stycznia Showmax w swoim newsletterze powiadomił użytkowników, że od 1 lutego kończą działalność. Z przesłanej wiadomości wynika, że email biura obsług będzie działał do końca marca (pomoc@showmax.com, a od 1 kwietnia – showmax.pl@naspers.com).

Z informacji dotyczącej przetwarzania danych osobowych klientów zamkniętej usługi Showmax w Polsce napisano, że wspomniane adresy są podstawową i jedyną formą kontaktu z likwidowaną spółką i to na nie należy wysyłać żądanie usunięcia danych osobowych. Dlaczego warto to zrobić?

Z tej samej informacji wynika, że administratorem danych subskrybentów, czyli płacących za usługę (dane osób, które tylko założyły konto zostały usunięte) finalnie znajdą się w posiadaniu Myriad International Holdings B.V., która jest holenderską spółką powiązaną z południowoafrykańskim Naspersem (dawnym właścicielem Allegro).

To przedsiębiorstwo o wysokiej reputacji, ale po co ma być w posiadaniu twoich danych osobowych, skoro nie dostarcza już żadnej usługi? No właśnie, dlatego wysłanie takiego mejla z gorącą prośbą o usunięcie danych nie zaszkodzi.

Jakie dane ma Showmax?

  1. adres email;
  2. 3 telefonu komórkowego, jeśli był wykorzystywany w celu dostępu lub płatności za usługę Showmax w Polsce;
  3. historia korespondencji z Tobą;
  4. historia transakcji, łącznie z płatnościami, zwrotami i metodami płatności;
  5. ukazujące czas i daty, w których oglądano treści na platformie Showmax;
  6. jakiekolwiek wnioski o zmiany na koncie (np. reset hasła, żądania dotyczące praw podmiotów danych).

Usuń aplikację Showmax

Potem należy odinstalować aplikację i zapomnieć, że Showmax istniał. Jednak nie cieszyłbym się z faktu, że zakończył on swoją historię w Polsce. Dominacja Netflixa może być groźna dla polskich konsumentów. Showmax oferował trochę inny produkt, za bardzo dobrą cenę – tylko 19,9 zł miesięcznie.

W mojej opinii abonamentowe serwisy streamingowe przyczyniły się do zmarginalizowania problemu piractwa. Zubożenie bazy legalnych ścieżek dostępu do kultury może być problemem dla rodzimych twórców, bo akurat Showmax promował polskie produkcje. Byłoby bardzo źle, gdyby to uczucie pustki utrzymało się przez dłuższy okres.