Stany Zjednoczone walczą z innowacyjnością własnych fintechów

0
Piotr Koperski
Piotr Koperski
#Fintech
Opublikowano: 26 października 2018 Aktualizacja: 20 lutego 2019

Amerykański organ nadzoru bankowego 25 października br. zaskarżył do sądu decyzję rządu federalnego o wpisaniu fintechów amerykańskich na krajową listę bankową, uznając ją za niekonstytucyjną i szkodliwą dla podatników.

Wygląda na to, że amerykański nadzór bankowy chce powrócić do lat 70. ubiegłego wieku i oprzeć gospodarkę głównie na rozwiązaniach z poprzedniej epoki. Pokazuje to bardzo dobrze sytuacja w sektorze finansowym, która miałaby opierać się na tradycyjnie funkcjonujących bankach, a nie na nowoczesnych rozwiązaniach, proponowanych przez internetowe instytucje finansowe oraz fintechy, np. w zakresie digital lendingu czy nowych kart płatniczych. Pytanie tylko, czy tędy wiedzie droga rozwoju w XXI wieku?

Gorący spór

Jak podał Reuters, Conference of State Bank Supervisors (CSBS) w czwartek złożyła skargę do Sądu Okręgowego Dystryktu Kolumbii na Office of the Comptroller of the Currency (OCC) w związku z ogłoszonym w lipcu planem wydawania licencji bankowych firmom z branży FinTech. CSBS twierdzi, że działania OCC są niezgodne z konstytucją i narażają konsumentów i podatników na ryzyko i wysokie straty finansowe.  ​​

– Zdrowy rozsądek i prawo mówią nam, że nie każda instytucja finansowa jest bankiem. Dlatego też CSBS wzywa sądy do powstrzymania bezprawnego nadużywania władzy przez OCC – powiedział John Ryan, prezes CSBS i CEO.

Rzecznik OCC Bryan Hubbard powiedział, że organizacja będzie broniła podstawowych praw wolnościowych zapisanych w konstytucji o wolnym rynku i procesach gospodarki wolnorynkowej i zapowiedział walkę o dobre imię fintechów.

Fintechy mają pod górkę

Firmy fintechowe w USA od dawna dążą do tego, aby ich licencje mogły być uznawane w całym kraju, bez konieczności posiadania oddzielnego zezwolenia w każdym stanie, a postępowanie sądowe zahamuje ich rozwój i zwiększy koszty. Kilka firm poinformowało w sierpniu, że będą ostrożne w staraniach o licencję OCC, dopóki kwestie prawne pozostaną nierozwiązane.

CSBS i New York Department of Financial Services złożyły pozwy przeciwko OCC w 2017 r., ale zostały one oddalone przez sąd jako przedwczesne. Teraz obie instytucje liczą na wznowienie sprawy – NYDFS w zeszłym miesiącu złożył nowy pozew w związku z lipcową, wspomianą decyzją OCC. Nie ulega wątpliwości, że procesy sądowe spowolnią starania OCC w kwestii rozszerzenia uprawnień bankowych na instytucje inne niż banki.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

stany-zjednoczone-walcza-z-innowacyjnoscia-wlasnych-fintechow