Billon

  Rafał Tomaszewski
  Rafał Tomaszewski
  Opublikowano: 27 kwietnia 2017 Aktualizacja: 27 kwietnia 2017

  Billon – polski startup, który opracował technologię pozwalającą na używanie cyfrowej gotówki jak standardowych pieniędzy. W każdym miejscu, natychmiast i bez żadnych opłat – przez każdego kto zainstaluje aplikacje.

  Startup tworzy  e-gotówkę, czyli środek do płatności cyfrowych, który w jak największym stopniu ma przypominać fizyczne pieniądze. Jak mówią przedstawiciele startupu – Billon to filozofia Świata bez Wielkiego Brata.

  Na pierwszy rzut oka ciężko zorientować się o co chodzi, gdy mowa o e-gotówce. Warto zatem zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę najczęściej płacimy dokonując transakcji online.

  Przesyłamy wirtualne środki, tylko za pomocą banku. Bez jego udziału oraz dostępu do Internetu cały proces nie jest możliwy. Banki podlegają oczywiście regulacjom KNF-u, co oznacza, że pieczę nad naszą transakcją stanowi kolejny podmiot. To nie tak wygląda sytuacja w przypadku tradycyjnej gotówki… Gdy Pan Kowalski chce oddać pieniądze Panu Nowakowi sprawa wygląda dużo prościej…

  I właśnie dlatego Billon znalazł uznanie w oczach Brytyjczyków. Startup stara się stworzyć jak najwierniejszą imitację banknotu. Wypłacamy pieniądze z banku, a środki mogą być zapisywane w telefonie, jako „pliki-gotówka” – w ten sposób najprościej to wyjaśnić. Jeżeli chcemy przesłać Panu Nowakowi 50 zł, po prostu przetransferowujemy mu „pliki-gotówkę” o odpowiedniej wartości.

  Operacja przeprowadzana jest bez udziału podmiotów trzecich, a transakcje pomiędzy użytkownikami można wykonywać nawet bez dostępu do Internetu. Billon swoją usługę opiera o zdecentralizowane bazy danych – technologię blockchain.

  W 2016 roku Billon został zakwalifikowany przez Financial Conduct Authority ( w Polsce jej odpowiednikiem jest KNF) do brytyjskiej regulacyjnej piaskownicy.


  Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

  Pokaż komentarze (0)

  billon