TransferWise

  Rafał Tomaszewski
  Rafał Tomaszewski
  Opublikowano: 18 maja 2017 Aktualizacja: 18 maja 2017

  TransferWise to firma zajmująca się transgranicznymi przelewami. Znajduje się pod pełnym nadzorem brytyjskiego Financial Conduct Authority (w Polsce odpowiednikiem FCA jest Komisja Nadzoru Finansowego), a ich siedziba ulokowana jest w Londynie. Obecnie z usług TransferWise korzysta już ponad 1 milion klientów.

  Wysyłanie pieniędzy za granicę jest pozornie tanie, ze względu na ukryte opłaty, które byliśmy zmuszeni pokryć. Banki oferują „darmowy przelew”, „0% prowizji.” Brzmi to tak, jakby pieniądze przepływały swobodnie, ale tak się nie dzieje. Duże instytucje często pobierają nawet 5% w ukrytych kosztach.

  TransferWise usuwa wszystkie zafałszowania i umożliwia ludziom wysyłanie pieniędzy za granicę po najniższych możliwych kosztach. Korzysta jedynie z rzeczywistych kursów wymiany i drobnych jawnych opłat. Uniknij bólu głowy i dołącz do rewolucji w świecie finansów.

  Jak to się stało?

  Taavet Hinrikus i Kristo Käärmann to dwaj przyjaciele, którzy wierzą, że pieniądze powinny przepływać swobodnie. Ze względu na brak wspólnej globalnej waluty, tak się nie dzieje. Nowy pomysł pomógł im zaoszczędzić tysiące funtów.

  Taavet pracował dla Skype’a w Estonii, więc otrzymywał wypłatę w euro, ale mieszkał w Londynie. Kristo pracował w Londynie, ale spłacał hipotekę w euro w Estonii. Wypracowali prosty schemat. Co miesiąc sprawdzali uśredniony kurs wymiany walut danego dnia na stronie Reuters, aby znaleźć faktyczny kurs. Kristo wpłacał funty na konto bankowe Taaveta denominowane w Wielkiej Brytanii, a Taavet wpłacał euro na konto przyjaciela w Estonii. Oboje otrzymali waluty, których potrzebowali i żaden z nich nie płacił ani grosza opłat bankowych. Doznali oświecenia: „Na pewno inni ludzie znajdują się w podobnej sytuacji”.

  TransferWise działa na podobnych zasadach co polsko-brytyjskie Azimo. Firmy te rzucają wyzwanie wielkim bankom i gigantom pokroju Western Union.


  Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

  Pokaż komentarze (0)

  transferwise