Partner serwisuVisa dla biznesu

Story


Wywiady, reportaże i materiały specjalne przygotowane przez redaktorów Fintek.pl. Najlepsze w Polsce wywiady z ludźmi tworzącymi Dolinę Krzemową nad Wisłą. Jeśli chcesz poznać branżę fintech, to musisz poznać ludzi, którzy ją tworzą.
Matt Komorowski: najwięcej za usługi finansowe płacą ci, którzy najmniej zarabiają
August 21, 2018, 3:34 PM

Myślę, że najlepszą rekomendacją do lektury tego wywiadu będzie fakt, że po rozmowie założyłem konto w systemie PayPal.

  O e-paragonach, które będą rewolucją - rozmowa z Igorem Zacharjaszem z Visa
  August 9, 2018, 1:17 PM

  Z Igorem Zacharjaszem rozmawialiśmy m.in. o potrzebach sektora Fintech, potencjale e-paragonów i barierach w terminalizacji przedsiębiorców.

   Krzysztof Pycia, KIR - FinTechy, mojeID i Polish API
   July 6, 2018, 7:00 AM

   Polski sektor finansowy uchodzi za jeden z najlepiej rozwiniętych na świecie pod względem technologii. Duża w tym zasługa Krajowej Izby Rozliczeniowej.

   Polskie fintechy przyciągają uwagę inwestorów
   June 28, 2018, 5:12 PM

   Niedawno poinformowali o rekordowej transakcji na polskim rynku fintech - sprzedaży Dotpay/eCard (Dotcard) do Nets za 315 mln zł. Biorąc pod uwagę ich portfel spółek na fintechach znają się jak mało kto. Nie było wyjścia, musieliśmy zrobić z nimi wywiad. Zapraszam na rozmowę z Łukaszem Wierdakiem, Investment Partner Funduszy MCI. O tym co to jest Fintech i co powinny robić firmy, by znaleźć inwestora.

    KNF przybije fintechom pieczątki? Wywiad z Arturem Granickim z UKNF
    June 12, 2018, 8:59 PM

    Regulacyjna piaskownica na początku będzie "wirtualna", ale to wcale nie oznacza, że będzie działać źle. Innovation Hub ma pomagać fintechom, a w szczególności potwierdzać, że dany podmiot działa zgodnie z literą prawa (jeśli tak będzie). Kryptowaluty w opinii UKNF są ryzykowne, ale też nie są nielegalne. Luk i barier prawnych jest od groma i właśnie trwają prace porządkowe, które mają pomóc w rozwoju fintechów w Polsce. Zapraszamy na wywiad z Arturem Granickim, dyrektorem departamentu ds. innowacji finansowych (FinTech) w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

     Co słychać w BZ WBK? O startupach, aplikacji i regulacjach
     June 8, 2018, 1:49 PM

     Aplikacje bankowe są w coraz większym stopniu naszpikowane innowacjami, a za ich rozwijanie często odpowiadają fintechy, które wchodzą we współpracę z bankami.

      Najważniejsze to nigdy, ale to nigdy się nie poddawać
      June 6, 2018, 3:00 PM

      O początkach Tpay.com oraz dlaczego w biznesie najważniejsza jest determinacja rozmawialiśmy z Pawłem Działakiem, współzałożycielem i CEO Tpay.com.

       Piotr Kuczyński: Sektor fintech jest wart świeczki
       May 30, 2018, 5:07 PM

       Fintech to przyszłość sektora finansowego. Chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości, prawda?

        Kiedy BIK stał się fintechem?
        May 30, 2018, 3:45 PM

        BIK uruchomił usługę Credit Freeze, czyli Zastrzeżenie Kredytowe. Ponadto wspólnie z firmą Billon realizuje projekt oparty o blockchain.

         Maciej Przygórzewski z Currency-One: do rozwoju potrzebne są innowacje
         May 25, 2018, 2:23 PM

         Jakie zagrożenia regulacyjne dotyczą branży niebankowych internetowych internetowych w Polsce?

          Monika Woźniak, SMEO - rynek mikrofaktoringu rośnie
          April 27, 2018, 1:03 PM

          Czego od rynku oczekują mikroprzedsiębiorcy? Dlaczego faktoring jest lepszym rozwiązaniem, niż kredyt? 90% małych firm boryka się z płynnością.

          Co planuje PKO Bank Polski?
          April 26, 2018, 10:49 AM

          Współpraca z Coinfirm, relacje banków i fintechów, kolejne wdrożenia w PKO Banku Polskim, zbliżająca się dyrektywa PSD2 oraz Polish API – to tylko część zagadnień, które poruszyliśmy w rozmowie z Grzegorzem Pawlickim, Dyrektorem Biura Innowacji w PKO Banku Polskim. Zobaczcie co słychać w największym polskim banku.

           Czego bankowcy oczekują od bankowości elektronicznej? Wojciech Poniatowski, Efigence
           April 20, 2018, 1:05 PM

           Jak projektuje się portale dla bankowości internetowej? Czego bankowcy oczekują od bankowości elektronicznej? I wreszcie - jak na tym wszystkim mogą skorzystać fintechy? Postaraliśmy się odpowiedzieć na te pytania, wspólnie z Wojciechem Poniatowskim, Product Managerem w firmie Efigence, specjalizującej się w projektowaniu i wdrażaniu dedykowanych rozwiązań dla bankowości cyfrowej. W rozmowie także o PDS2 i Polish API.

            Mniej bujania w obłokach, a więcej analityki
            April 17, 2018, 11:21 AM

            Sektor fintech cierpi na wiele chorób. Jedną z nich jest bujanie w obłokach. Rzeczywistość szybko weryfikuje marzenia nazbyt optymistycznych prezesów. Sprawna analityka to fundament, który pozwala na urealnienie przynajmniej części marzeń. A to już jest sukces. Zapraszam na wywiad z Siergiejem Fuksem, prezesem AMA Institute.

             Radek Wierzbicki, FXManago – pomagamy kontrolować marżę handlową przy dużej liczbie kontraktów zagranicznych
             April 16, 2018, 1:28 PM

             Jak kontrolować różnice kursowe? Jak nie pogubić się w marży handlowej przy wielu zagranicznych kontraktach? To naprawdę duże wyzwania dla przedsiębiorców. Na szczęście na rynku pojawiła się aplikacja FXManago, która ma ułatwić prowadzenie biznesu w oparciu o zagranicznych kontrahentów. Zapraszamy na rozmowę z Radkiem Wierzbickim, twórcą i prezesem FXManago.

              Michał Olszewski, Piotr Kobierski, BankMail - kluczowym elementem jest właściwa identyfikacja klienta
              April 13, 2018, 10:59 AM

              Jak wygląda rynek podpisu elektronicznego w Polsce? Dlaczego wciąż jest tak mało współpracy startupów z bankami? Jakie bariery stoją przed młodymi firmami wchodzącymi na rynek? Rozmowa z Michałem Olszewskim i Piotrem Kobierskim - BankMail.

               Tomasz Plata, Autenti - przyszedł czas na elektroniczne podpisywanie dokumentów
               April 12, 2018, 1:22 PM

               Jak wygląda sytuacja podpisu elektronicznego w Polsce? Jakie idą korzyści za e-podpisem? Co z regulacjami prawnymi w tej dziedzinie? Zapraszamy na rozmowę z Tomaszem Platą, Co-Founderem i CMO Autenti.

                Michał Papliński, TWINO - Na polskim rynku pożyczek P2P jest duża konkurencja
                April 11, 2018, 2:07 PM

                Jak wygląda rynek pożyczek P2P w Polsce? Ile jest warty? Jak prezentują się regulacje w tym sektorze? Między innymi o tym porozmawialiśmy z Michałem Paplińskim, Country Managerem firmy TWINO w Polsce. Nie zabrakło też wielu ciekawych informacji o planach TWINO na najbliższą przyszłość.

                 Revolut otwiera biuro w Warszawie. Do końca roku chcą potroić liczbę klientów w Polsce
                 March 7, 2018, 7:00 AM

                 W 2015 roku w Wielkiej Brytanii powstał fintech, który zrobił „disruption” w sektorze bankowym. Obecnie mają 1,5 mln klientów i jak utrzymują - są już rentowni. W Polsce zdobyli 50 tysięcy klientów bez ani jednej tradycyjnej reklamy. Właśnie otwierają biuro w Warszawie. Zapraszamy na wywiad z Karolem Sadajem, Country Managerem Revolut w Polsce.

                  Daniel Majewski, Deloitte - Polski sektor bankowy nie jest jednolity
                  February 16, 2018, 2:16 PM

                  Polska bankowość jest jedną z najbardziej rozwiniętych na świecie. Czy aby na pewno? Okazuje się, że polski sektor bankowy nie jest jednolity, a część banków została w tyle. Obecnie wszyscy uczestnicy rynku skupiają się na dyrektywie PSD2. Bariery regulacyjne dla banków, bankowość cyfrowa na świecie i wiele ciekawostek z branży - to tematy poruszone w wywiadzie.