19 stycznia 2019, 09:00:Digital Banking & Payments Summit - Hilton Warsaw Hotel, Warszawa

Świat wstrzymuje oddech…Co powie Elon Musk?

Znaczna część globu już wstrzymuje oddech przed wieczorną prezentacją prezesa SpaceX Elona Muska. Jeżeli szumne zapowiedzi się potwierdzą, już dzisiaj dowiemy się jak Musk chce zmieniać świat i kiedy doczekamy się ludzkich kolonii na Marsie. Prezentacja Space X odbędzie się o 20.30 czasu polskiego

Tytuł konferencji brzmi „Making Humans a Multiplanetary Spieces”. Odbędzie się ona podczas drugiego dnia trwania 67-ej edycji International Astronauctical Congress w Guadalajarze w Meksyku. Wydarzenie będzie można śledzić na oficjalnej stronie SpaceX.

Co wiemy do tej pory?

Elon Musk będzie mówił o długofalowych planach i wyzwaniach, którym trzeba stawić czoło, aby zapewnić permanentną i samowystarczalną ludzką obecność na Marsie. Prezentacja skupi się na potencjalnej architekturze potrzebnej do kolonizacji Czerwonej Planety. Chodzi tutaj zarówno o złoża naturalne, system rządów i współpracę nad rozwojem projektu w nadchodzących latach – tak brzmi oficjalne stanowisko IAC.

Kto będzie odpowiadał za sądzenie przestępstwa popełnionego na Marsie? Jak rozstrzygać spory? Kto będzie rządził kolonią? Są to oczywiście nawiązania do najbardziej zaawansowanego czasowo scenariusza, w którym ludzie będą żyli na planecie innej niż Ziemia.

Jednak zanim zajdziemy tak daleko, Space X musi odpowiedzieć na bardziej współczesne pytania. Na przykład jak powstrzymać rakiety napędzane wodorem przed wybuchaniem i jak zapewnić nam, delikatnemu gatunkowi przetrwanie na obcej planecie. Jak bezpiecznie dolecieć na Marsa? Jak sprawić żebyśmy nie umarli z głodu? Jak utrzymać samowystarczalność kolonii? Jak zapewnić ochronę przed promieniowaniem? Jak dogadać się z NASA?

Te problemy Musk i ekipa Space X zamierza rozwiązać w okolicy roku 2025. Właśnie w tym okresie ma wystartować Interplanetary Transport System, który ma zabrać ze sobą 100 ludzi i ponad 300 ton ładunku niezbędnego do przetrwania na Czerwonej Planecie.

Już od wczoraj oliwy do ognia dolewa sam Elon Musk, tweetując:

musk-twitter
Źródło: twitter.com. „ Właśnie odpaliliśmy międzyplanetarny silnik Raptor”.

Czy to oznacza, że dzisiaj usłyszymy słowa w stylu „To mały krok dla człowieka, lecz wielki krok dla ludzkości”? Czy Elon Musk przedstawi nam szczegółowe plany kolonizacji Czerwonej Planety? Jednego możemy być pewni, konferencja SpaceX to będzie prawdziwe show i wydarzenie bez precedensu. Poniżej filmy,  wyjaśniające szczegóły projektu.

/RT