Takie dane prezentuje serwis CB Insights. Łączna wartość wszystkich jednorożców to około 810 miliardów dolarów. Oprócz Ubera w pierwszej piątce znajdują się jeszcze takie firmy jak Airbnb, czy SpaceX. Najnowszy ranking można znaleźć tutaj.

Pierwsza piątka światowych jednorożców

Poniżej prezentujemy infografikę CB Insights z maja 2017 roku. Jak dużo się zmieniło?

Unicorn Market Map przygotowana przez CB Insight. Stan na 26 maja 2017

Przede wszystkim zwiększyło się grono jednorożców – lista poszerzyła się o 61 nowych firm. Pierwsze miejsce utrzymał Uber, a jego wycena się nie zmieniła – utrzymuje się na stabilnym poziomie 68 miliardów USD.

Na drugim miejscu utrzymał się konkurent Ubera, chińska firma DiDi. Jej wartość wzrosła z 50 mld do 56 mld USD. Na najniższy stopień podium wskoczyła grupa China Internet Plus o wycenie 30 mld dolarów. Chińczycy zajęli miejsce innej spółki z Państwa Środka –  Xiaomi, które postanowiło wejść na giełdę. W zeszłorocznym zestawieniu CB Insights Xiaomi było wyceniane na 48 mld USD.

Airbnb zachowało czwarte miejsce, utrzymując swoją wycenę na poziomie 29 mld USD. Pierwszą piątkę zamyka SpaceX, wyceniane na 21 mld dolarów. Firma Elona Muska wypchnęła z pierwszej piątki amerykańskie Palantir Technologies, warte 20 mld dolarów.

To co zwraca największą uwagę to spora różnica w wycenie pomiędzy pierwszą dwójką i resztą rankingu. Przewaga DiDi nad China Internet Plus to aż 26 mld dolarów – niemal dwukrotność wyceny spółki z trzeciego miejsca. Wartość zdecydowanej większości firm z rankingu waha się w granicach 1 mld USD.

Kto wyhodował najwięcej jednorożców?

Firmy w rankingu to głównie przedstawiciele e-commerce i szeroko pojętego handlu online (17%), oprogramowania i usług internetowych (14%) i fintechu (11%) – dane CB Insights z maja 2017 roku. W najświeższym zestawieniu pojawiły się 32 fintechy.

Który kraj wyhodował najwięcej jednorożców? W zeszłym roku 54% wszystkich jednorożców pochodziło z USA, 23% z Chin i po 4% z Indii i z Wielkiej Brytanii. Zgodnie z danymi na obecny rok wciąż dominują Amerykanie i Chińczycy. Wiele miejsc za nimi znajduje się Wielka Brytania (15 jednorożców), Indie (11 jednorożców), Niemcy (5 jednorożców), Izrael (4 jednorożce), Korea Południowa (3 jednorożce) i Francja (2 jednorożce).

Niestety, jak można się domyślić w zestawieniu nie znalazła się ani jedna firma z Polski. Czy problemem jest brak przełomowych technologii? Niekoniecznie. Przecież patrząc na firmy w czubie rankingu, jedynie SpaceX jest przedsięwzięciem na wskroś innowacyjnym. Natomiast Izrael często stawia się jako wzór polityki wspierania startupów, a w rankingu CB Insights znalazły się zaledwie 4 jednorożce z tego kraju. Podstawowym problemem dla polskich fintechów jest brak dużych inwestycji, a bez pieniędzy nie ma szans na rozwój. Szerzej nad tym problemem pochyliliśmy się w tym tekście – Polski fintech potrzebuje pieniędzy jak ogień tlenu.